Rozpoczął się kolejny etap konserwacji jednego z najcenniejszych obiektów Parku Etnograficznego w Tokarni – zabytkowego, XVIII-wiecznego kościoła z Rogowa.
Jak informuje Beata Ryń, rzecznik Muzeum Wsi Kieleckiej, tym razem zabiegom konserwatorów poddawana jest drewniana, barokowa ambona. Składa się ona z pełniącego rolę mównicy korpusu, do którego prowadzą siedmiostopniowe schody oraz z baldachimu. Powierzchnię ambony pokrywa polichromia, a spód baldachimu zdobi malowidło przedstawiające Ducha Świętego. Konserwacja jest możliwa dzięki dofinasowaniu, w wysokości 32,5 tys. zł, jakie Muzeum Wsi Kieleckiej otrzymało w ramach programów Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
To kontynuacja prac podjętych w 2014 roku. Za ministerialne środki przeprowadzono wówczas konserwacje ołtarzy bocznych i obrazu św. Mikołaja. Prace objęły także obraz Matki Boskiej z Dzieciątkiem.
Modrzewiowy kościół szpitalny z Rogowa jest darem Kurii Diecezjalnej w Kielcach dla Muzeum Wsi Kieleckiej. Unikatowy zabytek udostępniono zwiedzającym w 2002 roku.
Świątynia w Rogowie powstała w 1763 roku. z fundacji podkanclerzego wielkiego koronnego Michała Wodzickiego, biskupa przemyskiego. Jej wyposażenie w stylu rokoko i pochodzi głównie z XVIII wieku. Znajdujący się w ołtarzu obraz Matki Boskiej z Dzieciątkiem pochodzi z II połowy XVIII wieku i według podań, uznawany jest za cudowny. Zabytek został przeniesiony do skansenu w 1996 roku.
Prace konserwatorskie ambony potrwają do końca października 2018 roku. W trakcie konserwacji zostanie udostępniona wystawa fotografii prezentująca przebieg prac.