Kielecki Geopark stara się o uzyskanie prestiżowego certyfikatu Światowego Geoparku UNESCO. O wpisanie do sieci geoparków UNESCO konkretnie ubiega się konsorcjum „Geoland Świętokrzyski”, w skład którego oprócz kieleckiej placówki wchodzą również podkieleckie gminy: Chęciny, Morawica, Piekoszów oraz Sitkówka-Nowiny.
Kielce odwiedzili dziś eksperci, od których będzie zależała decyzja w sprawie certyfikatu. Mahito Watanabe z Japonii oraz Chris Woodley-Stewart z Anglii oglądali między innymi Centrum Geoedukacji w Kielcach i rezerwat Wietrznia.
Elżbieta Czajkowska, dyrektor Geoparku nie ukrywa, że wpisanie na listę UNESCO to ogromna szansa zarówno dla samej placówki, której ranga wzrośnie jak i samych Kielc. – Łatwiej będzie przekonać zagranicznego turystę, że w Kielcach można zobaczyć coś bardzo ciekawego. To wpłynie również na aktywizację lokalnej społeczności, bo przecież przy okazji wizyty w Geoparku, turyści będą musieli się gdzieś zatrzymać na noc, zrobić zakupy, zjeść obiad w restauracji – mówi Elżbieta Czajkowska.
Chris Woodley-Stewart informuje, że wizyta w Geolandzie Świętokrzyskim dopiero się rozpoczęła, natomiast zadaniem ekspertów jest przygotowanie rzetelnej oceny i ewentualnej rekomendacji. – Nie jesteśmy tu zbyt długo, ale zdążyliśmy zwiedzić Centrum Geoedukacji, rezerwat Wietrznia. Odwiedziliśmy też prezydenta Kielc. Przed nami jeszcze sporo pracy przy ocenie waszej placówki – mówi Chris Woodley-Stewart.
Jak dodaje Mahito Watanabe wnioski z wizyty zostaną przedstawione specjalnej radzie. Jej ocena we wrześniu trafi do UNESCO. Ostateczna decyzja w sprawie certyfikatu dla Geolandu Świętokrzyskiego zapadnie w kwietniu przyszłego roku.
Obecnie w Światowej Sieci Geoparków UNESCO jest 141 placówek z 35 krajów. Jedynym geoparkiem z Polski należącym do sieci jest Park Krajobrazowy Łuk Mużakowa w województwie lubuskim.