W Nietulisku w gminie Kunów odbywa się spotkanie rekonstrukcyjne pod nazwą Inauguracja Żelaznej Kolebki. Nietulisko już w czasach przedchrześcijańskich było miejscem wytopu żelaza, w okresie Staropolskiego Okręgu Przemysłowego działała tu walcownia. Do tych tradycji chcą powrócić pasjonaci i badacze epoki żelaza.
W planach jest utworzenie w miejscu dawnego zbiornika przy walcowni wioski, pokazującej życie pierwszych metalurgów na tym terenie. Archeolodzy chcą od podstaw odtworzyć sposób działania przodków. Oznacza to, że będą najpierw przygotowywać tu metal na narzędzia, później je wykują i tymi nożami i siekierami zetną drzewa, z których powstaną domy.
Andrzej Przychodni ze Świętokrzyskiego Stowarzyszenia Dziedzictwa Przemysłowego podkreśla, że rekonstrukcja zaplanowana jest na wiele lat. Pierwszym etapem będzie wybudowanie tzw. długiego domu, charakterystycznego dla kultury przeworskiej. Kolejne obiekty będą powstawały sukcesywnie z zachowaniem rygorów pracy antycznych budowniczych. W taki sposób nie powstał dotychczas żaden rekonstruowany obiekt w Polsce.
W zaimprowizowanej wiosce można zobaczyć, jak w starożytności powstawał metal. Udało się odtworzyć tzw. piec kunowski i dziś wytapiano w nim żelazo. Grupa rekonstruktorów z Czech przygotowała inscenizację walk gladiatorów, można też poznać codzienność sprzed wieków. Anna Knapek prowadziła zajęcia kulinarne. Swoją pracę opiera na jedynej zachowanej książce kulinarnej z okresu starożytnego, autorstwa wielkiego rzymskiego smakosza Apicjusza.
Wśród zaskakujących propozycji były w niej potrawy z mięs, które obecnie raczej wyrzucamy, np. grasicy cielęcej, wymion krowy czy macicy świńskiej. Podczas spotkania w Nietulisku można było jednak spróbować innych przysmaków. Były daktyle z pieprzem smażone w miodzie, orzechy i przyprawy stosowane w czasach antycznych.
Wśród uczestników spotkania dominowało przekonanie, że tego typu inicjatywy przyciągną do Nietuliska turystów, a samo miejsce odzyska dawne znaczenie. Grzegorz Nowak podkreślał, że miejsce ma ogromny potencjał, zarówno historyczny, jak i krajobrazowy.
Piknik w Nietulisku otwarty będzie dla odwiedzających w niedzielę od godz. 10.00.