Więcej warsztatów terapii zajęciowej, reforma systemu orzekania o niepełnosprawności, dodatek do emerytury dla rodziców, którzy opiekują się niepełnosprawnymi dziećmi i likwidacja barier w przestrzeni publicznej. To tylko niektóre z propozycji rządu dla osób dotkniętych różnymi schorzeniami. Dzisiaj w Kielcach odbywają się konsultacje dotyczące budowy systemu wsparcia osób niepełnosprawnych i ich rodzin.
Wiceminister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej Elżbieta Bojanowska informuje, że nowy system ma opierać się na trzech filarach: solidarnościowym funduszu wsparcia, pakiecie społecznej odpowiedzialności oraz programie dostępność plus. W trakcie konsultacji ministrowie chcą dowiedzieć się na co powinny zostać przeznaczone większe pieniądze.
– Rozważamy np. połączenie mieszkania chronionego z ośrodkiem wsparcia. W każdym województwie będziemy rozmawiać ze środowiskami osób niepełnosprawnych, by wypracować najlepszy model rozwiązań w stosunku do tych osób i ich opiekunów – mówi Elżbieta Bojanowska.
Dotychczas rząd wprowadził kilka programów skierowanych do niepełnosprawnych, m.in., rozwój mieszkań chronionych. Samorządy otrzymują dofinansowanie na budowę takich lokali.
Dla niepełnosprawnych przygotowywany jest także program „dostępność plus”. Witold Słowik, wiceminister Inwestycji i Rozwoju zwraca uwagę, że projekt powstał po szeregu konsultacji ze środowiskami osób niepełnosprawnych. Jak mówi, coraz więcej osób w społeczeństwie ma ograniczenia związane z wiekiem lub niepełnosprawnością. W celu ułatwienia im funkcjonowania przygotowano program, który ma wyeliminować, np. bariery architektoniczne.
– Chcemy wprowadzić regulacje ustawowe wymagające, by wszystkie nowe, powstające obiekty były bez barier dla niepełnosprawnych. W nowych obiektach muszą być podjazdy dla wózków, barierki i lekko otwierane drzwi – wylicza Witold Słowik.
Poseł PiS Maria Zuba mówi, że w realizację programów la niepełnosprawnych musi zaangażować się wiele środowisk. Mowa tu o architektach, inwestorach i samorządowcach.
– Najważniejsze są jednak osoby, które na co dzień opiekują się niepełnosprawni, bowiem to one znają największe potrzeby osób chorych – dodaje parlamentarzystka.
W województwie świętokrzyskim mieszka ponad 100 tysięcy osób niepełnosprawnych.