W najbliższy czwartek (12 lipca) po raz pierwszy w historii obchodzone będzie święto Dnia Walki i Męczeństwa Wsi Polskiej. Przypada ono w 75. rocznicę pacyfikacji Michniowa. W dniach 12-13 lipca 1943 roku Niemcy doszczętnie spalili wieś a następnie wymordowali ponad 200 osób.
Prezes IPN Jarosław Szarek podkreśla, że ziemia świętokrzyska odegrała bardzo ważną rolę w odzyskaniu przez Polskę niepodległości. Mieszkańców spotkały niezwykle dramatyczne próby, takie jak tragedia w Michniowie. Cena walki o niepodległość była ogromna. Zdaniem prezesa IPN nowe święto państwowe powinno mieć dla Polaków duże znaczenie.
– Michniów jest symbolem ceny jaką zapłacili mieszkańcy za poparcie dążeń niepodległościowych narodu. Historia tej wsi jest znana na ziemi świętokrzyskiej, ale mało kto zna tę historię w Polsce. Święto będzie okazją do przypomnienia tragicznych losów mieszkańców, którzy pomagali partyzantom – dodaje Jarosław Szarek.
Adam Jarubas, marszałek województwa świętokrzyskiego, podkreśla, że lokalna społeczność nie pozwoliła na to, by zapomnieć o tragedii sprzed 75 lat. Hitlerowcy kazali zaorać zbiorową mogiłę, ale Polacy zaraz po wojnie ustawili tablicę z nazwiskami ofiar.
– W miejscowym klubie rolnika powstał kącik pamięci, a idea wybudowania mauzoleum poświęconego ofiarom pojawiła się już w 1979 roku – dodaje.
Obchody święta odbędą się w czwartek. Uroczystości w Mauzoleum Martyrologii Wsi Polskich w Michniowie rozpocznie msza święta o godzinie 15.00. Po nabożeństwie odbędzie się koncert „Stabat Mater” w wykonaniu Masovia Baroque Orchestra.
– Uczestnicy uroczystości złożą kwiaty przed mogiłą pomordowanych. Całość zwieńczy konferencja „spotkanie pokoleń” w Ośrodku Kultury – informuje Mariusz Masny, dyrektor Muzeum Wsi Kieleckiej.
W spotkaniu będą uczestniczyć świadkowie okupacji oraz rodziny osób, które zginęły w pacyfikacji. Spotkanie opatrzone będzie komentarzem historyków z Instytutu Pamięci Narodowej i Muzeum Wsi Kieleckiej.
Pracownicy IPN i Muzeum Wsi Kieleckiej przedstawili także nową wersję portalu internetowego www.martyrologiawsipolskich.pl.
Rafał Leśkiewicz z IPN mówi, że strona ma informować o wydarzeniach z czasów drugiej wojny światowej oraz służyć edukacji młodzieży.
– Portal składa się z kilku elementów, chcieliśmy przedstawić bardzo poważną problematykę dotyczącą mordów na polskich wsiach. Znajduje się tutaj m.in. mapa Polski, na której umieszczono miejsca, gdzie doszło do pacyfikacji – dodaje Rafał Leśkiewicz.
Pracownicy IPN i Muzeum Wsi Kieleckiej zachęcają do kontaktu osoby, które mogą mieć jakiekolwiek pamiątki związane z tragicznymi wydarzeniami drugiej wojny światowej.
Posłuchaj wywiadu z prezesem IPN Jarosławem Szarkiem: