Produkcja rakiet przeciwlotniczych „Piorun” konstruowanych przez skarżyskie zakłady zbrojeniowe MESKO nie jest zagrożona.
– Także przesunięcie terminu dostaw pierwszej partii nie stanowi zagrożenia dla realizacji całej umowy – informuje w komunikacie prasowym Inspektorat Uzbrojenia, jednostka organizacyjna Ministerstwa Obrony Narodowej.
Przypomnijmy, zakład Mesko ze Skarżyska-Kamiennej, wchodzący w skład Polskiej Grupy Zbrojeniowej, w 2016 roku podpisał umowę z Ministerstwem Obrony Narodowej na sprzedaż przenośnych przeciwlotniczych zestawów rakietowych Piorun. Zamówienie dotyczyło produkcji 1300 rakiet i 420 mechanizmów startowych.
Informacje o rzekomych problemach związanych z przygotowaniem inwestycji pojawiły się na łamach dziennika „Rzeczpospolita”. Gazeta powołuje się na wyniki audytu zleconego przez byłego szefa spółki Mariusza Kolankowskiego, z którego wynika, że pierwsze problemy z „Piorunami” pojawiły się już we wrześniu ubiegłego roku. Podczas testów poligonowych doszło do wybuchu komory silnika startowego. Podobnie zakończyły się testy broni w kwietniu i czerwcu. Z tego powodu opóźni się dostawa.
Do doniesień dziennika i wyników audytu sceptycznie odnosi się zakładowa Solidarność. Zdaniem Stanisława Głowackiego, przewodniczącego związku w Mesko, testy poligonowe są jednym z elementów przygotowania.
– Dopóki nie zostaną zakończone badania poligonowe produkt nie ma prawa być dostarczony do Ministerstwa Oborny Narodowej. Cała procedura badawcza, wyniki kontroli są przekazywane zamawiającemu i jest to realizowane w porozumieniu z Inspektoratem Uzbrojenia – mówi Stanisław Głowacki.
Także w opinii tej instytucji wszelkie opóźnienia oraz ich przyczyny są znane ministerstwu. „Wszystkie działania podejmowane przez producenta są uzgadniane z zamawiającym, czyli Inspektoratem Uzbrojenia. Priorytetem obu stron pozostaje pozyskanie dla wojska nowoczesnego, funkcjonalnego i bezpiecznego dla użytkownika sprzętu. Przesunięcie terminu dostaw pierwszej partii nie stanowi zagrożenia dla realizacji całej umowy, gdyż zgodnie z jej zapisami producent zobligował się dostarczyć całość zamówienia do końca 2022 r.” – czytamy w dzisiejszym komunikacie Inspektoratu.