III Ogólnopolski Festiwal Zielarstwa odbył się w Łagowie. Celem przedsięwzięcia była promocja ziół w codziennym życiu. Pomagali w tym doświadczeni zielarze-praktycy, regionaliści i specjaliści etnografii.
Misją Festiwalu jest ocalenie od zapomnienia wiedzy naszych przodków na temat ziół i ziołolecznictwa. Podczas imprezy uczestnicy mogli poznać znaczenie ziół w kulturze ludowej i tradycji. Tegoroczna edycja podzielona została na sześć paneli tematycznych. Zainteresowani mogli się dowiedzieć, w jaki sposób można wykorzystać zioła w kuchni, kosmetyce i rozwoju duchowym.
Teresa Tomaszewska, właścicielka zielarni w Hucie Szklanej podczas warsztatów zdradzała tajniki diety klasztornej Świętej Hildegardy z Bingen.
– Skupiliśmy się na najcenniejszych produktach spożywczych takich jak orkisz, koper włoski czy migdały. Degustowaliśmy także hildegardowe śniadanie. Jest to potrwa oparta o ziarna orkiszu z dodatkiem bardzo ciekawych przypraw takich, jak galgant i bertram. Ponadto z owocami morwy, wiśni, a także migdałami. Wszyscy wiemy o wartościach energetycznych śniadań, tymczasem takie połączenie ziół i owoców daje także właściwą pogodę ducha. Te produkty, które poleca św. Hildegarda, dają dużą wytrzymałość psychiczną – dodała
Uczestnicy tegorocznej edycji Ogólnopolskiego Festiwalu Zielarstwa zwracali uwagę, że ziołolecznictwo ponownie wraca do łask.
– To bardzo dobry sposób na zdrowie. Nasi dziadkowie wiedzieli, co robią, nie kupowali leków w aptekach i byli zdrowi. Należy wracać do korzeni, bo lekarstwo rośnie na polu. Wystarczy wiedzieć coś na ten temat i sięgać po to – mówiła Edyta Wieczorek z Gęsic koło Łagowa.
W ramach festiwalu odbył się także kiermasz naturalnych, ekologicznych produktów z całej Polski, a także koncert terapeutyczny przy użyciu instrumentów etnicznych między innymi mis i gongów. Festiwal zorganizowano się w ramach dwudniowych dni Łagowa.