Uczniowie wybranych kieleckich szkół zmierzą się w sieciowej grze biznesowej. Pięcioosobowe zespoły na specjalnej platformie internetowej utworzą firmy, których zadaniem będzie utrzymanie się na rynku oraz wypracowanie zysku.
Jak informuje Rafał Zajęcki z Wydziału Rozwoju i Rewitalizacji Miasta w kieleckim ratuszu, symulowane przedsiębiorstwa będą działały w branżach ważnych dla rozwoju Kielc i regionu, czyli odlewniczo-metalowej, wystawienniczo-targowej oraz IT, a uczniowie nie będą podejmowali tylko decyzji finansowych, ale też personalne.
– Od zatrudnienia pracowników, po negocjacje płacowe, motywowanie pracowników. Ale ważne też będzie zdobycie pozycji na rynku, utrzymywanie dobrych kontaktów z klientami - opowiada Rafał Zajęcki.
Tego typu symulacja to nowość na skalę Polski, do tej pory takimi narzędziami dysponowały przede wszystkim uczelnie ekonomiczne. Internetowe przedsiębiorstwa poprowadzą udział uczniowie z czterech kieleckich szkół: X Liceum Ogólnokształcącego oraz Techników nr 1, 6 i 8.
Zabawa w firmę rozpocznie się we wrześniu, ale młodzi ludzie od początku 2018 roku roku biorą udział w przygotowanym przez miasto projekcie „Edukacja Przedsiębiorczości”.
Zarówno uczniowie jak i nauczyciele spotykają się z przedstawicielami firm, uczą się zasad powadzenia biznesu, poznają najczęstsze problemy, z którymi będą się borykali, jeśli w przyszłości założą własną działalność gospodarczą.
Internetowa symulacja przedsiębiorstwa to tylko jeden z pomysłów, żeby połączyć zabawę z nauką. Rafał Zajęcki informuje, że jesienią odbędzie się również gra miejska poświęcona prowadzeniu biznesu.
– Będzie to gra plenerowa. Planujemy minimum 8 punktów kontrolnych w instytucjach, które odpowiadają za prowadzenie życia gospodarczego. Zadania będą wykonywane między innymi w Urzędzie Miasta Kielce, Urzędzie Skarbowym, Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych. Do współpracy zaprosiliśmy też Główny Punkt Informacyjny o Funduszach Europejskich, czy Kielecki Park Technologiczny, żeby młodzi ludzie dowiedzieli się, gdzie mogą szukać wsparcia w rozwijaniu swojej działalności gospodarczej – tłumaczy Rafał Zajęcki.
Również jesienią rozpocznie się cykl debat oksfordzkich, które poświęcone będą ekonomii oraz prowadzeniu działalności gospodarczej. Jak informuje Rafał Zajęcki, w tym roku ma miejsce program pilotażowy „Edukacji Przedsiębiorczości”. W przyszłości internetowa symulacja firm będzie dostępna dla każdej szkoły w Kielcach oraz okolicznych gminach.
Kielce otrzymały blisko 90-procentowe dofinansowanie projektu ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Świętokrzyskiego. W sumie koszt całości to około 630 tysięcy złotych.