Podróżniczka Elżbieta Dzikowska jest kolejną osobą, która ma swoje drzewo w buskim Parku Zdrojowym. Tym razem to czeremcha. Jak mówi – to jedno z jej ulubionych drzew. Przede wszystkim dlatego, że ma wspaniały zapach. Poza tym – jak uważa – to drzewo świetnie wpływa na inspirację.
Elżbieta Dzikowska od kilku lat przyjeżdża do Buska – Zdroju na Festiwal im. Krystyny Jamroz.
– Uważam, że Ponidzie to jeden z piękniejszych zakątków naszego kraju. Zawsze tak planuje swój wyjazd, aby uczestniczyć w tym wydarzeniu – dodaje.
Czeremcha posadzona przez Elżbietę Dzikowską nosi przydomek „Uśmiechnij się!”. Podróżniczka zdradziła, że rozważała także inne nazwy: na przykład „Tony”, na cześć jej męża. Były też propozycje takie, jak tolerancja, czy przyjaźń, jednak ostatecznie przyjaciel doradzili Elżbiecie Dzikowskiej nazwę „uśmiechnij się”, ponieważ jak argumentował, jest ona ambasadorką uśmiechu, a uśmiech to najprostsza droga do serca drugiego człowieka.
Na uroczystości obecny był również zastępca burmistrza Buska – Zdroju Henryk Radosz. Podkreślił, że poprzez taką akcję można uhonorować osoby związane – mniej lub bardziej, z Buskiem, nie tylko te, które obracają się w świecie muzycznym, ale są po prostu istotne dla kultury polskiej.
Pomysłodawcą całej inicjatywy jest prezes Towarzystwa Miłośników Buska-Zdroju Leszek Gadowski, który nazwał pomysł „Drzewkiem na trzecie tysiąclecie”. Elżbieta Dzikowska otrzymała pamiątkowy dyplom i statuetkę Towarzystwa Miłośników Buska. Pierwsze drzewko zasadził w 2000 roku Prymas Polski Józef Glemp, przyjeżdżający na kuracje do Buska – Zdroju. Swoje drzewka mają m.in. Krzysztof Krawczyk, Alina Janowska, córka Krystyny Jamroz, Krystyna Kuźniak, a także Andrzej Piaseczny.
W sobotę – 7 lipca, o godzinie 10.00, swoje drzewo posadzi Eugen Indjic. Część parku, w której sadzone są drzewka, znajduje się naprzeciwko sanatorium „Włókniarz”.
Dziś widzowie mogli jeszcze wziąć udział w koncercie Orare Torium, który zaprezentowała Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Świętokrzyskiej. Było to prawykonanie dzieła napisanego przez Jakuba Sarwasa.