Na kieleckim Wzgórzu Zamkowym dyskutowano o tym, jak bezpiecznie spędzić wakacje. Spotkanie zostało zorganizowane przez świętokrzyski oddział stowarzyszenia Młoda Prawica.
Zdaniem Krzysztofa Kwietnia, ze świętokrzyskiego Centrum Ratownictwa Medycznego i Transportu Sanitarnego, wysoka temperatura w połączeniu z brawurą i alkoholem są najczęstszą przyczyną wypadków podczas wakacyjnego wypoczynku. Natomiast nagminnym błędem w sytuacjach kryzysowych jest strach przed udzieleniem pierwszej pomocy.
– W takich sytuacjach musimy przede wszystkim pamiętać o swoim bezpieczeństwie jako ratowników. Najważniejszym elementem w początkowej fazie udzielania pierwszej pomocy jest udrożnienie dróg oddechowych i przystąpienie do resuscytacji krążeniowo-oddechowej – dodaje.
Jak mówi aspirant Piotr Sobczyk, z komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej, podczas letniego wypoczynku zwłaszcza nad wodą musimy zachować szczególną ostrożność i zadbać o swoje bezpieczeństwo.
– Należy pamiętać przede wszystkim o tym, aby nie ponosiła nas brawura. Nawet jeśli korzystamy z łodzi czy z kajaków musimy pamiętać na przykład o tym, aby mieć kamizelki ratunkowe – dodaje.
W debacie wziął udział również Zbigniew Michnicki, kierownik działu przewozów, Zarządu Transportu Miejskiego w Kielcach, który podkreśla, że niebezpieczne zdarzenia mogą się przytrafić również w mieście.
– Należy pamiętać o kasowaniu biletu komunikacji miejskiej. Jest to o tyle istotne, że posiadając ważny bilet, zawieramy ubezpieczenie na przewóz, dlatego w przypadku ewentualnych kolizji możemy ubiegać się o zwrot kosztów leczenia, w przypadku braku biletu nie będziemy mogli na to liczyć – dodaje.
Zdaniem Łukasza Kubki, przewodniczącego Młodej Prawicy w województwie świętokrzyskim, świadomość podstaw zachowania w nagłych wypadkach, jakie mogą się przytrafić w okresie letnim, jest szczególnie potrzeba ludziom młodym, którzy dzięki nabytej wiedzy będą mogli przekazywać ją swoim rówieśnikom.