Kieleckie szkoły ponadgimnazjalne wywiesiły listy zakwalifikowanych kandydatów. Najbardziej oblegane było III Liceum Ogólnokształcące imienia Cypriana Kamila Norwida. Tam na jedno miejsce przypadało 1.59 kandydata: o 195 miejsc walczyło 321 absolwentów gimnazjów.
Drugie pod względem popularności było I Liceum Ogólnokształcące im. Stefana Żeromskiego z 1.52 kandydata na jedno miejsce. Jak mówi Waldemar Pukalski dyrektor szkoły, najtrudniej dostać się było do klasy matematyczno-fizycznej z informatyką, gdzie trzeba było mieć 153 punkty.
Wśród kandydatów, którym nie udało się dostać do I Liceum są Luiza i Gabrysia z Kielc. Dziewczyny co prawda dostały się do innych szkół, ale nie zamierzają rezygnować z „Żeromskiego”.
– Będziemy składały odwołania, a jak to nie wystarczy, to weźmiemy udział w rekrutacji uzupełniającej. Tragedii nie ma, do jakiejś szkoły i tak muszą nas przyjąć – twierdzą dziewczyny.
Najtrudniej było się w Kielcach dostać do klasy o profilu biologiczno chemicznym w II Liceum Ogólnokształcącym imienia Jana Śniadeckiego. Trzeba było mieć ponad 169 punktów. Również ponad 169 punktów musieli mieć kandydaci chcący uczyć się w klasie matematyczno-fizycznej z informatyką w VI Liceum Ogólnokształcącym im. Juliusza Słowackiego.
Co ciekawe, w najbardziej obleganym III Liceum Ogólnokształcącym średnia była niższa. Aby dostać się do najbardziej obleganej klasy politechnicznej, trzeba było mieć 140 punktów. Mateusz Pustuła, nauczyciel języka polskiego mówi, że o popularności „Norwida” decyduje przede wszystkim świetna atmosfera w szkole.
– To nie jest kwestia marketingu, tylko klimatu, który panuje oraz podejścia nauczycieli do uczniów. Szanujemy się nawzajem, oczywiście jako nauczyciele również wymagamy, ale nie tworzymy sztucznej presji – twierdzi Mateusz Pustuła.
Teraz do 6 lipca zakwalifikowani kandydaci muszą przynieść do swojej nowej szkoły oryginał świadectwa. Jeżeli tego nie zrobią, nie zostaną wpisani na listę uczniów.
19 i 20 lipca szkoły będą prowadziły rekrutację uzupełniającą. 206 uczniów nie dostało się do żadnej z wybranych przez siebie szkół.
Listę szkół oraz progi punktowe do każdej klasy otrzymaliśmy z Urzędu Miasta Kielce.
Punktowe wyniki rekrutacji do szkół ponadgimnazjalnych
Zobacz, gdzie było dostać się najtrudniej: