Kacper Kuszewski, Jacek Bończyk i jego zespół, wykonujący utwory Wojciecha Młynarskiego, to niektóre z gwiazd, które wystąpią podczas tegorocznych „Tarasów Sztuki” przy Kieleckim Centrum Kultury. Cykl koncertów zainauguruje dzisiaj Jacek Bończyk.
Jak mówi Izabela Filipczak z Kieleckiego Centrum Kultury, „Tarasy Sztuki” mogą pochwalić się wysokim poziomem artystycznym, nie odbiegającym jakością występów i rangą zaproszonych gości od podobnych, ogólnopolskich imprez tego typu. Jak dodaje, celem imprezy jest udostępnienie sztuki wysokiej, także mniej zamożnym mieszkańcom, którzy często nie mogą sobie pozwolić na opłacenie wstępu na wydarzenia wysokiej rangi.
W kolejne niedziele lipca wystąpią: Artur Andrus, artyści warszawskiej Piwnicy na Wójtowskiej i Aleksandra Nieśpielak. Sierpień rozpocznie się od widowiska taneczno-muzycznego „Usłyszeć taniec”. Spektakl, choć wystawiany już wcześniej na deskach sceny Kieleckiego Centrum Kultury, zostanie przy okazji „Tarasów Sztuki” udostępniony mieszkańcom za darmo.
Koncerty „Tarasów Sztuki” rozpoczynać się będą w niedziele, o godzinie 20:30. Wstęp na wszystkie z nich jest bezpłatny.
Program:
8 lipca – godz. 20:30
JACEK BOŃCZYK TRIO W PROGRAMIE MÓJ MŁYNARSKI
Jacek Bończyk – aktor, autor tekstów i reżyser spektakli muzycznych, wielokrotnie nagradzany i doceniany za swoje wykonania dzieł wybitnych twórców polskiej piosenki zaprezentuje mistrzowskie utwory Wojciecha Młynarskiego.
“(…) Jacek Bończyk posiada wyjątkowe predyspozycje do zajmowania się piosenką aktorską. Po pierwsze jest utalentowany. Po drugie ma gruntowne przygotowanie zawodowe, jest dobrym aktorem dramatycznym. Po trzecie jest muzykalny i po czwarte wreszcie – posiadł w znacznej mierze umiejętność najtrudniejszą połączenia tego wszystkiego w sceniczny skrót. Bo piosenka aktorska bazuje na owym skrócie, jest tym rodzajem teatru, gdzie wszystko dzieje się szybko, na zagranie całej roli przypada nie więcej niż trzy minuty” – pisał Młynarski.
Występują:
Jacek Bończyk – wokal, gitara klasyczna
Fabian Włodarek – piano, akordeon
Paweł Pańta – kontrabas, gitara basowa
15 LIPCA – godz. 20:30
RECITAL KABARETOWY ARTURA ANDRUSA
Zapraszamy na Recital Kabaretowy Artura Andrusa, w którym usłyszymy znane, lubiane, wciąż przez publiczność oczekiwane utwory , będące już niekwestionowanymi przebojami piosenki kabaretowej.
Pojawią się także nowe, pochodzące z premierowego Albumu pt. „Sokratesa 18”. O podróżach – dalekich i bliskich. O miejscach. Takich, w których autor był i takich, w których go nie było, bo niektóre nawet nie istnieją. O uczuciach. Własnych i cudzych. Przeżytych, zauważonych, zasłyszanych i zmyślonych. Trochę poważnie i trochę nie.
Piosenki będą przeplatane wierszami, humorystycznymi komentarzami, anegdotami, zawsze na najwyższym poziomie – o czym chyba nikogo, kto zetknął się z tym artystą nie trzeba przekonywać.
Artur Andrus – Dziennikarz, poeta, konferansjer, autor tekstów, piosenkarz, artysta kabaretowy. Jedna z najbardziej znanych i najpopularniejszych osobistości na polskiej scenie kabaretowej.
Arturowi Andrusowi towarzyszą muzycy:
Wojciech Stec – fortepian, gitara
Łukasz Borowiecki – kontrabas, akordeon
Łukasz Poprawski – saksofony, klarnet
Paweł Żejmo – perkusja
22 lipca – godz. 20:30
koncert ANIOŁOWO w wykonaniu artystów Piwnicy na Wójtowskiej
Występują:
Barbara Stępniak-Wilk – wokal
Marek Bartkowicz- wokal
Andrzej Ozga- wokal
oraz
Piotr Sawicki – klawisze
Aniołowo to program, w którym wyżej wymienieni niebiańską inspiracją wiedzeni opowiedzą Państwu o swoich z aniołami potyczkach, o anielskich dolegliwościach i wątpliwościach, dobrych i złych uczynkach, stworzeniu świata, świętości i grzechu, jak też staną i postawią szanownych widzów na chwilę oko w oko z niczym nieuzasadnioną, choć jedynie słuszną, przereklamowaną i bezpodstawnie podważaną teorią ewolucji Karola Darwina. Prócz autorskich tekstów usłyszą Państwo coś z Andrzeja Bursy, Włodzimierza Wysockiego, Jaromira Nohavicy i Andrzeja Waligórskiego.
29 lipca – godz. 20:30
koncert Oli Nieśpielak z zespołem
“Dzień dobry dniu”
Aleksandra Nieśpielak jest aktorką filmową, telewizyjną i teatralną. Absolwentka Wydziału Aktorskiego Wyższej Szkoły Filmowej w Łodzi. Pracę w teatrze rozpoczęła na deskach Teatru Jaracza w Łodzi rolą Desire w “Chorobie młodości”. Współpracowała z teatrami: Komedia, Studio w Warszawie. W filmie zadebiutowała rolą francuskiej dziennikarki Nicole w “Demonach wojny” Wł. Pasikowskiego.
Drugą pasją Aleksandry jest muzyka. Ukończyła Szkołę Muzyczną I i II stopnia – w tym Wydział Wokalny w Liceum Muzycznym w Legnicy. Ukończyła Amerykańskie Warsztaty Wokalne – S.L.S, oraz Warsztaty Aktorskie Grupy Millon Mella współpracującej z brytyjskim reżyserem Peterem Brookiem w Ośrodku Grotowskiego.
W 2010 roku zadebiutował płytą „Dzień dobry dniu”, nad kształtem której czuwał Krzysztof Herdzin. Jest to zbiór nastrojowych smooth-jazzowych piosenek o miłości w stylu bossanovy, bardzo kobiecych – zaśpiewanych lirycznie, miękko, przyjemnych do słuchania. Utwory skomponowali wybitni kompozytorzy, m.in. Janusz Strobel i Włodzimierz Nahorny do tekstów Magdy Czapińskiej, Andrzeja Poniedzielskiego, Jonasza Kofty.
Artystce towarzyszyć będą:
Witek Cisło – gitarzysta
Kuba Szydło – perkusja
Paweł Puszczało – bas
5 sierpnia – godz. 20:00
WIDOWISKO USŁYSZEĆ TANIEC
Zapraszamy na niezwykłe widowisko różnych form stepowania: flamenco, stepu irlandzkiego, amerykańskiego, tańca jazzowego oraz muzyki etno jazzowej granej na żywo. Barwny spektakl, w którym taniec jest częścią muzyki, a muzyka – tańca. W jednym miejscu spotykają się różne kultury – tradycja i współczesność stają się jednością.
USŁYSZEĆ TANIEC to pierwszy w Polsce i jeden z nielicznych na świecie projektów łączących flamenco, muzykę irlandzką i jazz. Ten mix ekspresyjnego tańca z muzyką porywającą i kojącą jednocześnie stanowi wyśmienitą ucztę dla ucha.
Występują:
Tancerze: Mateusz Wójcik, Agata Teodorczyk, Karol Drzewoszewski, Marta Czyż, Nadia Mazur
Muzycy: Tomasz Biela, Wojciech Braszak, Michał Czachowski, Ewelina Grygier, Małgorzata Mycek, Andrzej Kowalski
12 sierpnia – godz. 20:00
JUSTYNA SZAFRAN śpiewa piosenki EDITH PIAF
Justyna Szafran – jest absolwentką poznańskiego Studium Piosenkarskiego oraz Wydziału Aktorskiego Akademii Sztuk Wizualnych. W 1996 roku na XVII Przeglądzie Piosenki Aktorskiej we Wrocławiu zdobyła wszystkie możliwe nagrody (I Nagrodę, Nagrodę Publiczności, Nagrodę Dziennikarzy). W tym samym roku została uznana za “Indywidualność Roku ’96” w kategorii piosenka aktorska. Władze miasta Poznania przyznały jej Stypendium Artystyczne i uhonorowały Medalem Młodej Sztuki w kategorii osobowość sceniczna. Występuje na deskach Teatru Muzycznego Capitol.
Edith Piaf – legenda francuskiej piosenki. Niezwykła kobieta i niezwykły głos. Jej biografia i twórczość fascynują do dziś nie tylko Francuzów. Jej życie pełne było porażek i sukcesów, awantur, nieszczęśliwej miłości i rozczarowań. Piaf przez całe swe burzliwe życie poszukiwała miłości, uznania i uczuciowej stabilizacji, a jednocześnie uprawiała brutalną autodestrukcję, wymuszoną najpierw przez nędzne życie blisko “samego dna”, a potem przez napędzane traumą i kompleksami egzystencjalne nienasycenie.
Podczas recitalu Justyna Szafran zaśpiewa największe przeboje gwiazdy francuskiej piosenki, wyczarowując cudowny klimat uliczek Montmartre’u. Publiczność zatopi się w atmosferze Paryża, o jakim śpiewała Piaf , tego spoza zasięgu wielkich świateł, Paryża wąskich uliczek, biedy i mrocznych zaułków.
Zespół:
- Justyna Szafran – śpiew
- Rafał Karasiewicz – piano,
- Wiesław Prządka – akordeon,
- Zbigniew Wrombel – kontrabas
19 sierpnia – godz. 20:00
KACPER KUSZEWSKI
“ALBUM RODZINNNY”
“Album rodzinny” to pełna humoru podróż do epoki lat 20. i 30. XX wieku ujęta w formę kilkunastu piosenek. Teksty nawiązują stylistycznie do szlagierów międzywojennych, a w muzyce pobrzmiewają rytmy fokstrota, swinga, charlestona i tanga. Pomysł na projekt zrodził się podczas przeglądania starego rodzinnego albumu. Stare fotografie poruszają wyobraźnię i skłaniają do wymyślenia nieznajomym postaciom nietuzinkowych historii. Niektóre piosenki z płyty inspirowane są prawdziwymi zdarzeniami. W ten sposób powstała galeria niebanalnych postaci, niezwykłych miejsc i zdumiewających sytuacji, które zdarzyły się lub mogły się zdarzyć, naszym dziadkom. Poznamy zatem Wandę, która wbrew wszystkim chciała Niemca, stryja co kochał tylko bardzo duże kobiety oraz historię czterech braci. Dowcipne teksty, mimo że opisują sprawy sprzed lat, lub zmyślone wydarzenia i sytuacje, mocno nawiązują do obecnej rzeczywistości.
Kacper Kuszewski to aktor teatralny, telewizyjny, filmowy i dubbingowy. Największą popularność zdobył dzięki roli Marka Mostowiaka w serialu “M jak Miłość”. Oprócz tego występuje on w Teatrze Telewizji i Teatrze Polskiego Radia.
26 sierpnia – godz. 20:00
STRAUSS ENSEMBLE
“TO, CO NAJPIĘKNIEJSZE!” – KONCERT MUZYKI OPEROWEJ I OPERETKOWEJ
Strauss Ensemble to zespół muzyki wiedeńskiej działający od 1999 roku. Tworzą go w większości muzycy Filharmonii Świętokrzyskiej. Od początku istnienia Strauss Ensemble cieszy się popularnością i uznaniem krytyki. Repertuar zespołu jest bardzo bogaty i zróżnicowany. Składa się na niego kilkaset utworów, w tym muzyka Straussów, walce, polki, galopy, marsze, czardasze, fokstroty, muzyka popularna, filmowa i taneczna.
Skład zespołu: Ludmiła Worobec-Witek – skrzypce, Jacek Hodur – wiolonczela, Krzysztof Sokołowski – kontrabas, Agnieszka Wolska-Ścipniak – flet, Dariusz Kozieł – klarnet, Artur Jaroń – fortepian, szef artystyczny.