„Dojrzewanie drzewa, witraż wiernością malowany” – to tytuł oratorium, którego prapremiera uwieczniła obchody dwusetnej rocznicy powstania diecezji sandomierskiej. Niezwykłe widowisko zostało przedstawione w murach zamku Krzyżtopór w Ujeździe.
Zdaniem biskupa sandomierskiego Krzysztofa Nitkiewicza, chrześcijaństwo, które nie oddziałuje na kulturę, jest płytkie, dlatego konieczne jest, aby obok celebracji liturgicznej, w obchody jubileuszu włączyć to wydarzenie kulturalne. – Oratorium jest inspirowane męczeństwem dominikanów i ludności świeckiej Sandomierza, a jak mawiał Tertulian, krew męczenników jest zasiewem nowych chrześcijan. Ofiara sandomierskich męczenników w przeszłości skonsolidowała wspólnotę wierzących na tym terenie. Również dzisiaj musimy wracać do świadectw z historii, tym bardziej, że współcześnie na świecie wielu ludzi umiera za Chrystusa, dlatego potrzebujemy tej wrażliwości, którą dostarcza nam to oratorium – dodaje.
Oratorium w murach twierdzy zgromadziło prawie pół tysiąca osób. Jak podkreślali chórzyści z diecezji sandomierskiej, udział w prapremierze był dla nich niesamowitym przeżyciem. – Do występu przygotowywaliśmy się, nie tylko przez próby, ale również poprzez eucharystię. Występ był dla nas niezwykłym przeżyciem duchowym. Słowa oratorium, jak również muzyka są wspaniałe. Niesamowite jest również to, że w dzisiejszych czasach przeżywamy to, co przed wiekami męczennicy, czyli walkę o wiarę i samych siebie – mówili.
Ksiądz Krzysztof Lechowicz, autor libretta do oratorium podkreśla, że jego przygotowanie wymagało wiele pracy. – Przy pisaniu sięgnąłem do wielu opracowań historycznych, jak również utworów już istniejących. Libretto wymagało swoistego wczucia się w wydarzenia dawne, mam również nadzieję, że udało się przedstawić mały wycinek bogatej historii ziemi sandomierskiej – dodaje.
W uroczystości na zamku Krzyżtopór w Ujeździe wzięli udział także parlamentarzyści Prawa i Sprawiedliwości, wojewoda świętokrzyski Agata Wojtyszek oraz przedstawiciele lokalnych samorządów.
Zdaniem posła Krzysztofa Lipca, lidera świętokrzyskich struktur PiS, to bardzo ważne, że w tak szczególnym miejscu przywołujemy pamięć o męczennikach sandomierskich. – Jestem przekonany, że to oratorium wpisze się w naszą pamięć o tych, którzy przed laty umieli dbać o polskość, a samo oratorium zapisze się jako ważne wydarzenie w dziejach diecezji sandomierskiej – podkreślił.
Poseł ziemi sandomierskiej Marek Kwitek, zaznaczył, że oratorium było kolejnym ważnym wydarzeniem w ramach obchodów rocznicy powstania diecezji sandomierskiej. – To wydarzenie pokazuje, że również poprzez śpiew i muzykę dajemy swoje świadectwo wiary – dodaje.
Zdaniem poseł Marii Zuby, oratorium to wzruszający przykład dziedzictwa, które przez wieki ubogacało ziemię sandomierską. Za sprawą przepięknej muzyki mogliśmy przenieść się w tamten okres – podkreśliła parlamentarzystka.
Poseł Andrzej Kryj zaznacza, że wydarzenia, które upamiętnia oratorium pokazują duchowe podwaliny, na których została zbudowana diecezja sandomierska. – Te podwaliny, zaowocowały zarówno w okresie zaborów, a także po roku 1945. Mam nadzieję, że dzisiejsze wydarzenie wpisze się w historię jubileuszu, a także pozostanie na długo w pamięci mieszkańców – dodaje.
Zdaniem Senatora Jarosława Rusieckiego, to bardzo dobrze, że świętowanie jubileuszu diecezji ma różne wymiary, zarówno religijne jak i kulturalne. – Oratorium na cześć błogosławionego Sadoka i jego braci dominikanów sandomierskich z XIII wieku, to piękny motyw dzieła muzycznego, które poprzez pozwala nam poznać i zrozumieć lepiej historię ziemi sandomierskiej – dodał.
Muzykę do Oratorium o Męczennikach Sandomierskich skomponowali Piotr Pałka i Hubert Kowalski. Na scenie solistów wpierało ponad 150 chórzystów z diecezji, a także krakowska grupa „Voce Angeli”. Oprawę muzyczną oratorium zapewniła orkiestra symfoniczna Filharmonii Świętokrzyskiej.