Takiej liczby kandydatów do techników i szkół branżowych w Kielcach nie było od lat. Praktycznie każda placówka w Kielcach chce utworzyć dodatkowe klasy. Co ważne, bardzo wielu uczniów wybiera szkoły zawodowe, jako placówki pierwszego wyboru.
W Zespole Szkół Mechanicznych takich osób jest prawie 400, z czego 280 to kandydaci do technikum, a 96 do szkoły branżowej.
Do tego dochodzi też około pół tysiąca młodych ludzi, którzy wybrali „Mechanika” jako szkołę drugiego lub trzeciego wyboru, co oznacza że jeśli nie dostaną się do wybranej na pierwszym miejscu placówki, elektroniczny system naboru może przydzielić im miejsce w szkole przy ulicy Jagiellońskiej.
Bardzo dużo kandydatów jest też w Zespole Szkół Elektrycznych. Jak mówi Władysław Zaucha dyrektor placówki, najpopularniejsze są klasy informatyczne z rozszerzonym językiem obcym w technikum. Statystycznie na jedno miejsce przypada tam 4,6 kandydata. – Powodzeniem cieszą się też elektrycy, bardzo poszukiwani na rynku pracy. Dobry nabór jest do klasy kształcącej energetyków, są również zainteresowani nowym kierunkiem, który wprowadzamy w tym roku, czyli automatyką. Planowaliśmy, że osoby uczące się tej specjalności zapełnią połowę klasy i mamy 15 chętnych – opowiada dyrektor „Elektryka”. Władysław Zaucha planuje utworzyć przynajmniej jedną dodatkową klasę.
Z kolei w Zespole Szkół Mechanicznych powstaną prawdopodobnie dwie dodatkowe klasy – jedna w technikum, druga w szkole branżowej. Dariusz Wójcik, dyrektor „Mechanika” uważa, że tak duża popularność szkół zawodowych pokazuje, że mentalność rodziców oraz uczniów powoli się zmienia. Przestają oni postrzegać szkoły zawodowe jako te gorsze i widzą ich zalety. – Jest świadomość, że realia rynku pracy się zmieniły. Jest ogromne zapotrzebowanie na fachowców w wielu branżach. Ten proces będzie się nasilał i szkolnictwo ogólne, obecnie dominujące, będzie musiało ustąpić szkołom zawodowym – uważa Dariusz Wójcik
Przynajmniej dwie dodatkowe klasy chciałaby utworzyć też Małgorzata Banasik-Rusak, dyrektor Zespołu Szkół Przemysłu Spożywczego. W jej szkole, tradycyjnie największą popularnością cieszy się zawód technika żywienia i usług gastronomicznych. O miejsce w klasie kształcącej w tym zawodzie stara się ponad 100 osób.