Grupa dzieci ze świętokrzyskich szkół poznaje tajniki technik artystycznych wykorzystywanych w lalkarstwie. Specjalnie dla nich Teatr Lalki i Aktora Kubuś w Kielcach przygotował projekt „Lato w teatrze+”. W tym roku tematem przewodnim są „Leśne ścieżki inspiracji – dialogi z natury z nowoczesnością”.
Podczas dwutygodniowych zajęć, dzieci będą poznawać zasady pantomimy i teatru cieni, ale również dowiedzą się, jak wygląda praca modelarza, co jest nowym elementem, wprowadzonym do programu warsztatów w tym roku. Hanna Świętnicka, koordynatorka projektu zaznacza, że będzie to jedno z trudniejszych zadań.
– Przede wszystkim ze względu na to, iż uczestnicy oprócz stworzenia konkretnego modelu będą również musieli go obsługiwać i wykorzystać na scenie – zaznaczyła.
Co roku, organizatorzy chcą trafić również do dzieci, które są w pewien sposób wykluczone społecznie. Część miejsc zostało przeznaczonych dla dzieci z ubogich rodzin z gminy Masłów. Hanna Świętnicka zaznacza, że z perspektywy czasu można śmiało powiedzieć, iż ten projekt to swego rodzaju terapia.
– Widać, że dzieci zamknięte w sobie, po spotkaniach z nami otwierają się nie tylko na relację między uczestnikami, ale chcą też bardziej się angażować w proponowane przez nas działania – dodaje.
Jedna z uczestniczek jedenastoletnia Antonina Lach zaznacza, że warsztaty to ogromna frajda.
– Przede wszystkim jesteśmy bardziej odważni i uczymy się jak radzić sobie ze stresem – dodała.
W tym roku projekt „Lato w teatrze+” organizowany jest po raz szósty. Na jego realizację programu Teatr „Kubuś” otrzymał dofinansowanie od Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Finałowy spektakl, stworzony przez dzieci zostanie zaprezentowany 9 i 10 lipca na scenie Teatru Lalki i Aktora „Kubuś” oraz w plenerze, na terenie Centrum Edukacyjnego „Szklany Dom” w Ciekotach.