Grupa badaczy rozpoczęła prace archeologiczne przy tajemniczym zamczysku w Śladkowie Małym, w gminie Chmielnik. Naukowcy, między innymi z Polskiej Akademii Nauk oraz Wojskowej Akademii Technicznej sprawdzają jedno ze wzgórz zwane Zamczyskiem. Laserowe badania lotnicze potwierdziły istnienie wałów obronnych, a kwerendy naukowe mogą sugerować, że kryją się tam pozostałości zapomnianego grodu z okresu wczesnego średniowiecza.
Andrzej Gołębnik, z firmy archeologicznej INCEDO 3D, zaangażowanej w badania mówi, że na wzgórzu widoczne są dwa wały ułożone w kształcie elipsy. Jedną z hipotez jest istnienie w tym miejscu grodu Wacława II z XIII wieku. Pojawiają się także przypuszczenia bardziej śmiałe sugerujące, istnienie w tym miejscu osady z epoki brązu. – Byłoby to sensacyjne odkrycie jednak, prawdę poznamy dopiero, gdy przeprowadzimy wszystkie badania – dodaje.
Obecnie trwają prace przy wytyczaniu terenu, na którym będą pracować badacze. Cały obszar ma ponad 5 hektarów jednak jak informuje Piotr Zamczycki z Międzyuczelnianego Instytutu Konserwacji i Restauracji Dzieł Sztuki, naukowcy skupią się na miejscach potencjalnie najważniejszych. – Zbadamy wejście do warowni oraz fragmenty, gdzie wały są najlepiej zachowane. Przypuszczamy, że na miejscu odszukamy pozostałości konstrukcji drewnianych. Jesteśmy na takim etapie jak badacze podczas początkowych prac w Biskupinie. Nie wiemy, co kryje ziemia, ale może to być w przyszłości najważniejszy produkt turystyczny regionu – powiedział.
W ramach prac wykonane zostaną badania termowizyjne oraz dokumentacja lotnicza. Naukowcy przeprowadzą także badania anomalii magnetycznych, które mają określić, co jest ukryte pod ziemią. Wojskowa Akademia Techniczna przeprowadzi lotniczy skaning laserowy wzgórza. Dr Roman Ostrowski z WAT wyjaśnia, że dalszym etapie specjaliści zajmą się datowaniem odkrytych pod ziemią artefaktów.
Takie prace rozpoczną się jednak prawdopodobnie jesienią. Na razie nie wiadomo, jak długo potrwają badania. Rozpoczęcie prac archeologicznych jest wynikiem umowy jaką władze gminy Chmielnik nawiązały z instytucjami naukowymi w kwietniu tego roku.