Kilkadziesiąt osób bierze udział w 8. Rajdzie Pojazdów Zabytkowych Szlakiem Wazy z Bronocic. To właściciele starych motocykli i samochodów: od mercedesów i fiatów po trabanty i łady. W programie rajdu znalazła się wizyta w Racławicach i piknik integracyjny.
Wydarzenie rozpoczęło się od prezentacji pojazdów na Rynku w Działoszycach, gdzie uczestnicy rajdu złożyli kwiaty przed pomnikiem Tadeusza Kościuszki. Później w przejeździe paradnym ruszyli w stronę Racławic, by zwiedzić słynny kopiec i upamiętnić podległych w bitwie z 1794 roku.
Paweł Kamiński, dyrektor działoszyckiego Ośrodka Kultury, które jest współorganizatorem rajdu, podkreśla, że wydarzenie ma przypominać o jednym z najważniejszych znalezisk archeologicznych na Ponidziu. Mowa o odnalezionej w latach 70. w Bronocicach w trakcie wykopalisk wazie liczącej ponad pięć i pół tysiąca lat, na której widnieje najstarszy na świecie wizerunek wozu kołowego. – Potwierdziło to datowanie metodą radiowęglową. Jest to jedno z najważniejszych polskich i światowych odkryć archeologicznych – podkreśla Paweł Kamiński.
W Rajdzie Szlakiem Wazy z Bronocic po raz pierwszy bierze udział Stanisław Sobieraj z Kielc. Do Działoszyc przyjechał trabantem P50/2. Jak tłumaczy, to pierwszy model ze słynnej linii wyprodukowany w 1962 roku w ówczesnej Niemieckiej Republice Demokratycznej. Samochód z silnikiem o pojemności 500 centymetrów sześciennych zasilany jest mieszanką benzyny i oleju. – Od 12 lat jeżdżę nim na różne rajdy, a zaczynałem od zlotów trabantów. Liczę, że ten samochód będzie mi służył jeszcze przez wiele lat – dodaje Stanisław Sobieraj.
Rajd zakończy się na placu przed remizą OSP w Opatkowicach-Iżykowicach, gdzie dla uczestników i mieszkańców przygotowano pokazy krzesania ognia i konkurencje sprawnościowe, m.in. rzut maczugą. Pomysłodawcą i głównym organizatorem rajdu jest Marek Krupa, prezes Koła Automobilklubu Kieleckiego w Kazimierzy Wielkiej. Jak podkreśla, gościem specjalnym wydarzenia jest znana podróżniczka Elżbieta Dzikowska. – Liczymy, że panią Elżbietę zainteresuje słynne znalezisko z Bronocic i znajdzie ono swoje miejsce w publikacjach, które wychodzą spod jej pióra – zaznaczył Marek Krupa.
W 2003 roku, w miejscu epokowego odkrycia wazy, stanął pomnik poświęcony Praojcom i Archeologom. Rajd upamiętniający słynne odkrycie odbywa się co dwa lata.