Świętokrzyscy politycy debatowali o wpływie planowanej reformy wicepremiera Jarosława Gowina na przyszłość polskich uczelni. Według założeń resortu zmiany nazywane „Konstytucją dla nauki” mają zacząć obowiązywać od 1 stycznia 2019 roku
Posłuchaj audycji Studio Polityczne
Projekt stawia sobie za cel m.in. uwolnienie potencjału polskiej nauki, podniesienie pozycji polskich uczelni w rankingach międzynarodowych i wzmocnienie badań naukowych polepszających jakość życia Polaków. Konstytucja dla Nauki to także podwyżki dla nauczycieli akademickich, wsparcie i wzmocnienie uczelni regionalnych, podniesienie jakości studiów i stworzenie nowego modelu kształcenia doktorantów – tzw. szkół doktorskich.
Zdaniem senatora Krzysztofa Słonia z PiS, projekt ustawy dotyczący szkolnictwa wyższego to ewenement na polskiej scenie politycznej. – Jesteśmy już po drugim czytaniu, do projektu zgłoszone zostały jeszcze poprawki, a do 3 czytania trafi już mam nadzieję dopracowana wersja ustawy. Cieszę, się, że było to tworzone w atmosferze konsultacji. Ministerstwo walczyło o jak najszerszą akceptację proponowanych zmian. Wprowadzenie tej ustawy wymaga od nas dużej odpowiedzialności – przyznał Krzysztof Słoń.
Z kolei Marzena Marczewska z PO, podkreśliła, że na obecnym etapie trudno stwierdzić, jakie będą skutki wprowadzenia tej reformy. – Cieszę z tego, że posłowie wykazali się dbałością o kształt, ale my rozmawiamy o czymś, co się dopiero dzieje. Jeśli chodzi o uczelnie regionalne, nie wiadomo co będzie. Trzeba myśleć o zreformowaniu szkolnictwa wyższego, ale chciałabym, aby to było przedmiotem ogromnej rozwagi, nie można pozwolić na to, by polityka miała wpływ na misję kształcenia. To bardzo ważna reforma, bo decyduje o losach polskich uczelni i losach młodych ludzi – powiedziała.
Magdalena Fogiel-Litwinek z Kukiz 15 – stwierdziła, że to bardzo ważny projekt. – Śledzę losy tej reformy, bo ona będzie miała ogromny wpływ na kształcenie Polaków – powiedziała. Cieszy mnie fakt, że premier Gowin jeździ po kraju, że stara się o Konstytucji dla Nauki rozmawiać z ludźmi, ale powinien z tych spotkań wyciągać wnioski i brać pod uwagę wszystkie opinie na ten temat – mówi Magdalena Fogiel-Litwinek.
Jan Cedro z PSL uważa, że prawo regulujące działalność uczelni wymaga zmian. Obawia się jednak, że mogą one doprowadzić do utraty autonomii.
Zdaniem Mateusza Żukowskiego z Nowoczesnej proponowane przekształcenia mogą zagrażać prawidłowemu funkcjonowaniu polskich uczelni. – Źle się dzieje, jeśli na te działania mają wpływ środowiska polityczne – dodał.
To pierwsza tak szeroka reforma szkolnictwa po 1989 r. – Konstytucja dla Nauki zastąpi cztery dotychczas obowiązujące ustawy. Dokonanie tak gruntownej reformy nie byłoby możliwe bez dodatkowego finansowania, dlatego przyszłoroczny budżet przeznaczony na szkolnictwo wyższe zostanie zwiększony o 700 mln złotych.