W Cisowie odbyły się uroczystości poświęcone oddziałowi Armii Krajowej „Wybranieccy” dowodzonemu przez Mariana Sołtysiaka „Barabasza”. Dzisiejsze obchody rozpoczęło złożenie kwiatów i zapalenie zniczy przed miejscowym obeliskiem, następnie odprawiono mszę świętą w ich intencji.
Wojciech Kołodziej pełnomocnik Koła 4 Pułku Piechoty Legionów AK przypomniał, że rok 2018 został ustanowiony rokiem „Wybranieckich”. – Tym bardziej jest to ważna uroczystość. Bardzo chcemy zainteresować młodzież tym tematem, ponieważ szeregi kombatantów się zmniejszają. Cała moja rodzina należała do „Wybranieckich”: ojciec Tadeusz Kołodziej miał pseudonim „Aluś”, jego brat Zygmunt Kołodziej miał pseudonim „Orlicz II” i dziadek Wacław Kołodziej miał pseudonim „Wujek” - dodał.
W uroczystości wzięli udział m.in. Bronisław Szyszka i Jan Krężołek. Jak powiedzieli, udział w takich uroczystościach to obowiązek każdego patrioty. – Oni walczyli o wolną Polskę z wrogiem. Zginęli i musimy ich upamiętniać - podkreślali.
Podczas uroczystości będzie można kupić specjalnie wydany na tę okazję biuletyn „Wybranieccy w fotografii 1943-2018”. Pieniądze zebrane z jego sprzedaży zostaną przeznaczone na wsparcie koła, które boryka się z problemami finansowymi, a także na odbudowę kościoła w Cisowie.
Jak podkreślił Wojciech Kołodziej, album składa się z trzech części. – W pierwszej zamieszczone są czarno-białe zdjęcia partyzantów „Wybranieckich” z okresu II wojny światowej. Druga to fotografie z uroczystości, które odbywały się w Radkowie, Cisowie i Antoniowie. Ostatnia natomiast dotyczy uroczystości, które odbędą się 19 lipca w Leszczynach, upamiętniających pomordowanych przez Niemców partyzantów - dodał pełnomocnik.
Podczas II wojny światowej Cisów był zapleczem oddziału AK „Wybranieckich”. W lasach cisowskich, partyzanci urządzili obozowisko. Mieszkali w szałasach, otrzymywali także schronienia w domach mieszkańców. Lasy cisowskie były również jednym z terenów operacyjnych oddziału.
Dzisiejszy piknik zakończy mini festyn w ogrodach Sepiołów, w miejscu, gdzie w czasie wojny chronili się partyzanci.