Izba Pamięci poświęcona generałowi Antoniemu Hedzie „Szaremu” powstała w leśniczówce Klepacze, w gminie Brody. To wkład leśników w obchody stulecia odzyskania niepodległości.
Leśniczówka w Klepaczach ma ponad 100 lat, wybudowano ją w 1906 roku. Podczas II wojny światowej stacjonowali tam żołnierze z oddziałów partyzanckich Antoniego Hedy. Córka generała – Maria Hamilton przypomina, że miejsce to było dla jej ojca bardzo ważne. Umieścił tam także swoich rodziców, kiedy byli ścigani przez Niemców. Po wojnie do Klepaczów przyjeżdżał na urlopy. W Izbie Pamięci odtworzono wygląd wojennego mieszkania. Są dwa łóżka, umywalka, prosta szafa i elementy umundurowania. Wśród nich, płaszcz generała przekazany przez rodzinę. Oprócz tego są zdjęcia, obrazy i przedmioty z okresu wojny.
Grzegorz Wachnicki zastępca nadleśniczego Nadleśnictwa Starachowice zaznacza, że rekonstrukcja Izby Pamięci oparta była na źródłach pisanych i wspomnieniach świadków. Wiele elementów zaczerpniętych zostało ze „Wspomnień” Szarego czy książki Mariana Langiera „Lasy i ludzie”. Meble są rekonstruowane, ale stanowią wierną kopię sprzętów międzywojennych. Oryginalna jest część dokumentów i zdjęć.
Obecny na uroczystości szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych – Jan Józef Kasprzyk zaznaczył, że Ziemia Świętokrzyska od wieków odznaczała się walecznością i dbaniem o wolność. Przypomniał postaci związane z Konfederacją Barską, powstaniem styczniowym i partyzantką z okresu II wojny światowej. Senator Jarosław Rusiecki z PiS zaznaczał z kolei, że życie i dzieło Antoniego Hedy, to przesłanie dla młodych pokoleń.
Piotr Kasprzyk z Dyrekcji Lasów Państwowych w Radomiu podkreśla, że w polskich lasach jest wiele miejsc, które podczas wojny były schronieniem dla partyzantów. Bardziej znane są te związane z działalnością Armii Krajowej, wciąż na przypomnienie czekają miejsca związane z Narodowymi Siłami Zbrojnymi. To np. Zagnańsk, Szewce czy Wola Solecka.
Podczas uroczystości nie zabrakło młodzieży. Uczniowie Gimnazjum im. Antoniego Hedy „Szarego” ze Starachowic przygotowali program artystyczny. W sąsiedztwie Izby Pamięci udało się odtworzyć miejsce pracy przedwojennego leśnika. Można tam obejrzeć dystynkcje leśne, umundurowanie i wiele innych eksponatów niezbędnych do pracy leśniczego w minionym wieku.