Obecnie nie ma już wątpliwości, że palenie papierosów szkodliwie działa na zdrowie człowieka. Gdy pali dziecko, konsekwencje uzależnienia od nikotyny są jeszcze gorsze. Im dłużej trwa nałóg i im wcześniej się zacznie, tym bardziej organizm jest wystawiany na działanie szkodliwych substancji.
Największym zagrożeniem jest rak płuc, którego bezpośrednią przyczynę stanowi właśnie palenie papierosów.
O negatywnych sutkach uzależnienia od nikotyny rozmawialiśmy w „Czasie dla zdrowia”. Gośćmi spotkania były Jadwiga Zapała ze Świętokrzyskiego Centrum Onkologii oraz Ewa Ziemkiewicz z Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Kielcach.
Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) podaje, że przez skutki palenia tytoniu rocznie umiera aż 5 milionów osób z całego świata; w wyniku palenia biernego (ekspozycji osób niepalących na dym tytoniowy) życie traci kolejne 600 000 osób.
U palaczy przedwcześnie rozpoczyna się proces starzenia się skóry, który objawia się m.in. szarzeniem cery i wczesnym powstawaniem zmarszczek. Skóra na dłoniach, paznokcie i zęby narażone są na nieestetyczne przebarwienia.
Większość niebezpieczeństw, w tym zagrożeń dla życia, wynika z relatywnie długotrwałej ekspozycji na dym tytoniowy. Wówczas zwiększa się ryzyko:
– zaostrzenia alergii i astmy,
– powikłań ciąży i porodu,
– chorób przewodu pokarmowego (m.in. wrzody, niestrawność),
– Infekcje i dolegliwości płuc,
– dolegliwości narządu wzroku,
– dolegliwości słuchu (w tym głuchota),
– impotencja,
Badania wykazują, że nowotwór płuc to choroba dotykająca prawie wyłącznie palaczy, także biernych – częściej występują u nich także:
- nowotwory trzustki,
- nowotwory nerki,
- nowotwory przełyku,
- nowotwory głowy i szyi,
- nowotwory żołądka.
Posłuchaj rozmowy: