Dziś o godzinie 15.00 upłynął termin na osobiste dostarczenie wniosku do wybranych przez kandydata placówek. Uczniowie podczas rekrutacji mogli wybrać trzy szkoły.
Edyta Lato, dyrektor IV Liceum Ogólnokształcącego przy ulicy Radiowej jest zadowolona z liczby kandydatów, którzy wybrali jej szkołę. Placówka ma prawie 200 miejsc w pierwszych klasach, a chętnych jest aż 1700, z czego prawie 182 osoby wybrało IV Liceum jako szkołę pierwszego wyboru.
– Jak co roku największym powodzeniem cieszą się klasy biologiczno-chemiczne oraz klasy matematyczne. Ale w tym roku popularne są też klasy humanistyczne – twierdzi Edyta Lato.
Małgorzata Zimnicka z kieleckiego ratusza informuje, że tegoroczny nabór bardzo przypomina rekrutację ubiegłoroczną. Największym powodzeniem cieszą się VI Liceum im Juliusza Słowackiego oraz II Liceum im. Jana Śniadeckiego. Młodzi ludzie preferują klasy o profilu biologiczno-chemicznym lub matematyczno-fizycznym.
W przypadku szkół prowadzonych przez miasto Kielce w ubiegłym roku najtrudniej było się dostać do klasy biologiczno-chemicznej w II Liceum Ogólnokształcącym – trzeba było mieć 174,4 pkt. Jednak jeszcze lepsze świadectwo trzeba było mieć chcąc uczyć się w klasie o profilu biologiczno-chemicznym w Liceum im. św. Jadwigi Królowej prowadzonej przez Zgromadzenie Sióstr Nazaretanek. Tam trzeba było osiągnąć przynajmniej 188,6 pkt.
Małgorzata Zimnicka zwraca uwagę, że w tym roku bardzo dużo chętnych kandydatów stara się o przyjęcie do którejś z kieleckich szkół zawodowych. Bardzo popularny jest Zespół Szkół Elektrycznych. Władysław Zaucha, dyrektor placówki nie ukrywa zadowolenia z naboru.
– Są chętni zarówno do technikum, jak i szkoły branżowej. Największą popularnością cieszą się klasy technikum kształcące informatyków. Do jednej z nich, z rozszerzonym angielskim mam 4.6 osoby na jedno miejsce. Z powodu tej popularności planuję utworzyć jeszcze jeden taki oddział – tłumaczy Władysław Zaucha.
Popularne są również klasy kształcące w zawodzie elektryka, technika elektronika, a także technika automatyka. Ta ostatnia to nowość w ofercie szkoły.
Kandydaci, którzy złożyli wnioski, będą musieli teraz wpisać do systemu elektronicznego naboru swoje oceny oraz dostarczyć do szkół, które wybrali kopię świadectwa oraz kopię zaświadczenia o wyniku egzaminu gimnazjalnego. O tym, czy zostali zakwalifikowani, dowiedzą się 3 lipca, kiedy szkoły wywieszą listy. Żeby zostać wpisanym na listę uczniów, zakwalifikowany kandydat będzie musiał później dostarczyć szkole oryginał świadectwa.
Minimalna liczba punktów wymagana by dostać się do szkoły w ubiegłym roku:
- I LO im. Stefana Żeromskiego – 147,9 pkt.
- II LO im. Jana Śniadeckiego – 146 pkt.
- III LO im. C.K. Norwida – 123 pkt.
- IV Liceum Ogólnokształcące – 126,6 pkt.
- V LO im. Piotra Ściegiennego – 101,6 pkt.
- VI LO im. Juliusza Słowackiego – 147,8 pkt.
- VII LO im. Józefa Piłsudskiego – 74,6 pkt.