Stowarzyszenie Rekonstrukcji Historycznej „Jodła” przygotowuje nowy film o losach zapomnianych bohaterów Armii Krajowej z regionu świętokrzyskiego. Pierwsze zdjęcia na planie produkcji pod roboczym tytułem „Kielecka Brygada Piechoty” rozpoczną się jutro o godzinie 9.00 na kieleckim Wzgórzu Zamkowym przy pałacyku Tomasza Zielińskiego.
Jak informuje Dionizy Krawczyński, prezes stowarzyszenia, a zarazem scenarzysta i reżyser nowego obrazu, film będzie opowiadał nie tylko o historii żołnierzy Armii Krajowej, ale również o członkach Narodowych Sił Zbrojnych z ziemi kieleckiej.
– Tak jak w przypadku ubiegłorocznego „Wilka”, jako plenery w nowej produkcji poza Kielcami wykorzystane zostaną Skansen w Tokarni, Chęciny, Piekoszów, Małogoszcz i lasy w okolicach Szewc. Zdjęcia kręcone w stolicy województwa świętokrzyskiego, będą skupiać się na wnętrzach, pokazana zostanie także ulica Sienkiewicza – dodaje.
Dionizy Krawczyński podkreśla, że w pracę nad filmem będzie zaangażowane ponad 80 osób. Założeniem filmu jest zainteresowanie historią przede wszystkim ludzi młodych.
– To będzie fabularyzowany dokument bez gadających głów, które wiedzą wszystko. Chcemy przedstawić w jak najprawdziwszy sposób młodych ludzi, których głównym celem była walka o niepodległości. W filmie nie będzie bohatera indywidualnego. Grupowym bohaterem jest walka i drogi różnych ludzi do niepodległości – mówi Dionizy Krawczyński.
Jak informuje reżyser filmu, Kielecka Brygada Piechoty grupowała różne oddziały partyzanckie pod dowództwem zależnym od Armii Krajowej w sumie było to około 600 osób.
Wiosną 1944 roku nastąpiło podporządkowanie Narodowych Sił Zbrojnych, Armii Krajowej. Na terenie okręgu kieleckiego AK zaowocowało to m. in. utworzeniem Kieleckiego Pułku Piechoty. W większości składał się on z żołnierzy NSZ, którzy podporządkowali się temu rozkazowi i weszli w skład AK. Nowy obraz Stowarzyszenia „Jodła” ma pokazać historie mniej znanych dowódców partyzanckich i żołnierzy.
Premiera nowego filmu „Kielecka Brygada Piechoty” zaplanowana jest na 30 września podczas wojewódzkich obchodów 79. rocznicy Polskiego Państwa Podziemnego.