Ponad 25 milionów złotych trafi na dofinansowanie poprawy jakości powietrza w województwie świętokrzyskim. W ramach programu Świętokrzyskiego Urzędu Wojewódzkiego „Poprawa jakości powietrza – Zmniejszenie zużycia energii w budownictwie”, pieniądze zostaną przekazane między innymi na termomodernizację budynków użyteczności publicznej takich jak muzea, szpitale, czy kościoły.
Jak podkreśla Agata Wojtyszek, wojewoda świętokrzyski, zainaugurowany w ubiegły piątek program „Czyste powietrze”, dedykowany był głównie odbiorcom indywidualnym na termomodernizację domów jednorodzinnych. Tymczasem z dotacji w wysokości 25 milionów złotych będą mogły skorzystać także instytucje użyteczności publicznej, takie jak szpitale, szkoły czy kościoły. – Program współfinansował będzie Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. W naszym regionie kwota dofinansowania funduszu to aż 12%, dzięki czemu uda się zrealizować ponad 40 zadań polegających głownie na termomodernizacji obiektów użyteczności publicznej na terenie całego województwa. Te inwestycje przyczynią się do zmniejszenia emisji gazów cieplarnianych, szkodliwych pyłów, a tym samym do poprawy jakości powietrza – dodaje.
Jak podkreśla Ryszard Gliwiński, prezes Świętokrzyskiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, program, skierowany do instytucji użyteczności publicznej, pokazuje, że rząd Prawa i Sprawiedliwości, dostrzega problem wysokiej emisji dwutlenku węgla i chce z nim skutecznie walczyć. – Dzięki porozumieniu z Narodowym Funduszem, Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej do naszego województwa trafi dodatkowa kwota 25 milionów złotych. Posłuży ona na dofinansowanie w wysokości 85% aż 43 inwestycji na ternie województwa, na bardzo korzystnych warunkach – dodaje.
Jak podkreśla Maria Zuba, parlamentarzystka Prawa i Sprawiedliwości, obecny rząd dostrzega potrzeby mieszkańców wszystkich regionów Polski, również jeżeli chodzi o dbałość o środowisko. – Życzę wszystkim beneficjentom, by wykorzystali pieniądze które otrzymają w taki sposób, aby poprawa jakości powietrza była odczuwalna także dla przeciętnego mieszkańca województwa świętokrzyskiego.
Zdaniem posłanki PiS Anny Krupki, obecny rząd priorytetowo traktuje sprawy jakości powietrza. Za czasów rządu PO-PSL polityka proekologiczna była mocno zaniedbana. – Dzisiaj zmieniamy ten stan rzeczy. Wynikiem zaniedbań jest między innymi, to, że każdego roku w wyniku chorób związanych z zanieczyszczonym powietrzem umiera ponad 45 tysięcy Polaków – dodaje.
Jak podkreśla senator Krzysztof Słoń budynki użyteczności publicznej należą niestety do obiektów, które najmocniej zanieczyszczają powietrze, dlatego program ich termomodernizacji jest społecznie oczekiwany. – W połączeniu z programem przeznaczonym dla indywidualnych odbiorców, termomodernizacja budynków użyteczności publicznej z pewnością przyczyni się do poprawy jakości życia wszystkich mieszkańców województwa – dodaje.
Program poprawy jakości powietrza w budownictwie oprócz termomodernizacji budynków użyteczności publicznej zakłada również, kompleksową wymianę źródeł ciepła, na bardziej ekologiczne.