W Pińczowie odbyły się uroczyste obchody stulecia powstania cmentarza wojennego. Nekropolia z czasów I wojny światowej z elementami kamiennymi w stylu monumentalnym to miejsce pamięci narodowej i jeden z największych takich obiektów w Polsce.
Uczestnicy obchodów wzięli udział w okolicznościowej sesji naukowej w Pińczowskim Samorządowym Centrum Kultury, w trakcie której dzieci i młodzież z tamtejszych szkół zaprezentowały program artystyczny. Otwarta została również specjalna wystawa w Muzeum Regionalnym.
Główne uroczystości odbyły się na cmentarzu wojennym, gdzie odsłonięto dwie pamiątkowe tablice. Na pierwszej z nich znalazły się nazwiska 9 pińczowian poległych w walkach niepodległościowych, na drugiej nazwiska żołnierzy innych narodowości poległych w czasie I wojny światowej na ziemi pińczowskiej.
Burmistrz Włodzimierz Badurak podkreśla, że pińczowski cmentarz wojenny jest najważniejszym miejscem pamięci w mieście. Dodaje, że w roku jubileuszu 100-lecia niepodległości postanowiono uczcić pamięć żołnierzy i zadbać, by była ona obecna przez kolejnych sto lat.
– Mieszkańcy przez 100 lat opiekowali się tym miejscem. Dziś również staramy się, by był to obiekt zadbany i przy różnych okazjach pojawiamy się tam z kwiatami i zniczami. Podobnie, jak czyniliśmy to jako harcerze i uczniowie w ubiegłym wieku. To już nasza tradycja i wynik wychowania w duchu patriotyzmu i poszanowania tych, którzy polegli – powiedział Włodzimierz Badurak.
Jerzy Znojek, dyrektor Muzeum Regionalnego w Pińczowie przypomina, że cmentarz wojenny powstał w latach 1917-1918. Spoczywa na nim około tysiąca żołnierzy różnej narodowości poległych w walkach stoczonych na ziemi pińczowskiej między 1914 a 1915 rokiem. Część z nich została ekshumowana i przeniesiona na pińczowską nekropolię z innych cmentarzy w późniejszych latach.
W uroczystościach wzięli udział przedstawiciele konsulatu Austrii i Węgier oraz zagraniczni partnerzy miasta z Francji.