Uczennice VI Liceum Ogólnokształcącego im. Juliusza Słowackiego w Kielcach założyły firmę, która z surowców wtórnych szyje i sprzedaje torebki oraz worki, a część zysków przekazuje organizacjom chroniącym przyrodę.
„Wombat”, bo tak się nazywa przedsiębiorstwo, powstało jako projekt w ogólnopolskim konkursie na Najlepsze Młodzieżowe Miniprzedsiębiorstwo PRODUKCIK 2018. Dzięki współpracy z firmą VIVE Textile Recycling uczennicom udało się zająć drugie miejsce w Polsce.
Klaudia Mraz i Magda Kaczmarczyk mówią, że dzięki konkursowi nauczyły się jak założyć własny biznes.
– Praktycznie funkcjonowaliśmy jak normalna firma. Najlepsza dwudziestka z kraju wzięła udział w finale konkursu, który odbył się w Ministerstwie Przedsiębiorczości i Technologii. Mieliśmy tam swoje stoisko. Bardzo się „wkręciliśmy” i chcemy kontynuować prowadzenie firmy, a przy okazji wspierać również ochronę środowiska i recykling – mówią dziewczyny.
Dziś VI Liceum zorganizowało konferencję prasową, podczas której przedstawiło ogólnopolskie sukcesy uczniów. Jak mówi Renata Walęcka, dyrektor liceum, szkoła jest nie tylko po to, żeby uczyć, ale również wspierać rozwój społeczny młodych ludzi.
Wśród uczniów, którymi chwali się szkoła jest zespół, który zajął V miejsce w kraju w konkursie historycznych debat oksfordzkich, zorganizowanym przez Instytut Pamięci Narodowej. Najlepszym mówcą tego konkursu został uznany Jakub Treszczotko.
– Każdy w debacie oksfordzkiej ma swoją rolę. Ja jestem trójką, to znaczy, że moim zadaniem jest szukanie błędów na przykład logicznych w argumentacji przeciwnika. Uwielbiam mówić i bardzo lubię doszukiwać się różnych nieścisłości – twierdzi Jakub Trzeszczotko.
Wśród uczniów VI LO, którzy odnieśli sukces w skali kraju są też członkowie drużyny sanitarnej, która zdobyła wicemistrzostwo Polski w zawodach pierwszej pomocy.