– Muzyka ludowa wraca do łask i odnosi sukcesy, czego przykładem jest zwycięstwo zespołu Tulia w konkursie premier na festiwalu piosenki Polskiej w Opolu. Także w naszym regionie coraz więcej osób zajmuje się muzyką i kulturą ludową, a konkurs „Jawor u źródeł kultury” jest okazją, by nagrodzić najlepszych w swoich kategoriach – mówi Janusz Knap Prezes Radia Kielce. W niedzielę w Tokarni po raz 8 odbędzie się gala konkursu, którego organizatorem jest nasza rozgłośnia.
Jak dodaje pomysłodawca konkursu, to promocja kultury ludowej regionu oraz uhonorowanie twórców, którzy przyczyniają się do wzbogacania naszego dziedzictwa, budują tożsamość regionu i pielęgnują tradycje.
– Ta muzyka tkwi głęboko w naszych sercach, jest częścią naszej tożsamości i chętnie do niej wracamy. W tym roku w różnych kategoriach zgłoszono kilkudziesięciu twórców i animatorów kultury, także grupy młodzieżowe i dziecięce co pokazuje, że sztafeta pokoleń ciągle trawa i miejmy nadzieję, że będzie nadal trwała, bo ten rodzaj muzyki wraca do łask – dodaje Janusz Knap.
– Ale to nie tylko muzyka. To także rzemiosło i sztuka ludowa. Jawor jest więc takim świętem, podczas którego możemy tych twórców nagrodzić i zaprezentować ich dokonania – dodał.
Muzyce towarzyszyć będzie wiejska kuchnia. Osoby, które przyjdą do Tokarni, będą mogły spróbować pieczonego prosiaka oraz żurku świętokrzyskiego, które ufundowała nasza rozgłośnia. Na stoiskach z wiejskimi specjałami spróbować będzie można m. in. serów, maślanki, ogórków małosolnych, chleba ze smalcem, czy wędlin z certyfikatem Dziedzictwa Kulinarnego. Panie z kół gospodyń wiejskich przygotują także pierogi, parzybrodę i galantynę. Znajdą się też słodkie wypieki. Nie zabraknie wspólnych śpiewów i tańców. Na galę zaproszone są całe rodziny, by wspólnie cieszyć się i miło spędzić niedzielę poszukując korzeni naszej kultury. Wszyscy goście otrzymają także płyty z muzyką ludową.
Podczas pikniku wystąpią m. in. Stefan Wyczyński z kapelą z Lubczy, Agata Salata z Kapelą Bielińską, Zespół Pieśni i Tańca Kielce oraz Zespół Pieśni i Tańca Kielecczyzna. Natomiast o dobre humory gości zadba Genowefa Pigwa. Babka z Napierstkowa już się nie może doczekać tego wydarzenia. Jednocześnie zapowiada, że będzie głośno i radośnie, a posłuchać będzie można najlepszego świętokrzyskiego folkloru.
Rodzinny piknik rozpocznie się o godzinie 12.00 mszą świętą przed zabytkowym kościołem z Rogowa. Po niej uczestnicy przemaszerują przed scenę, gdzie do godzin wieczornych trwać będzie zabawa, przy wtórze zespołów folklorystycznych.
W ubiegłym roku na gali było około 7 tysięcy osób. Patronat nad koncertem objęło Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Posłuchaj Rozmowy Dnia: