Szkoły w województwie świętokrzyskim, jako jedne z pierwszych w kraju będą mogły korzystać z dostępu do szerokopasmowego Internetu. Zapewnienie połączenia z siecią obiecała Anna Zalewska, minister edukacji narodowej. Te działania mają być częścią rządowego projekt Ogólnopolskiej Sieci Edukacyjnej, czyli OSE.
Państwowy Instytut Badawczy NASK, który jest operatorem sieci, upublicznił właśnie listę szkół, które w pierwszej kolejności zostaną podłączone do OSE. Obejmuje ona placówki oświatowe z 5 województw, w tym 20 szkół ze świętokrzyskiego. Jak mówi Bohdan Pawłowicz, dyrektor do spraw marketingu w NASK, w województwie świętokrzyskim, podobnie jak w całej Polsce są miejsca, gdzie na razie nie ma odpowiedniej infrastruktury technicznej, by podłączyć szerokopasmowy Internet. Mimo to wszystkie szkoły dostaną szybkie łącze.
– Tam, gdzie to możliwe, będziemy się starali korzystać z dostępnej infrastruktury sieciowej. W całej Polsce są jednak jeszcze białe plamy i miejscowości, gdzie nie ma dostępu do szybkiego łącza. Naszym zadaniem jest dociągnięcie tam sieci – zapowiada Bohdan Pawłowicz.
W naszym województwie, w pierwszej kolejności, szybki Internet trafi do szkół m.in. w Skarżysku-Kamiennej, Masłowie oraz Włoszczowie. Jedną z placówek, która w pierwszej kolejności otrzyma dostęp, jest Szkoła Podstawowa w Jagodnem. Jak mówi Beata Stefańska, dyrektor placówki, rządowy projekt na pewno pomoże wielu szkołom i ułatwi nauczycielom korzystanie z pomocy naukowych dostępnych w sieci.
– To poprawi jakość pracy w szkołach, zwłaszcza w tych, które nie mają dobrego Internetu. My mamy co prawda szerokopasmowy Internet, ale ten oferowany w ramach OSE będzie szybszy – mówi Beata Stefańska.
NASK, oprócz podłączenia do sieci oferuje również bezpłatną ochronę placówek przed zagrożeniami typu wirusy, czy ataki hakerskie. Możliwe będzie również wprowadzenie filtrów uniemożliwiających uczniom odwiedzania niebezpiecznych stron internetowych.
Ustawa o OSE zakłada, że w 2020 roku wszystkie szkoły w Polsce będą mieć bezpłatny, szybki i bezpieczny Internet, a uczniowie i nauczyciele zyskają możliwości korzystania w pełni z nowych form edukacji cyfrowej. Funkcjonowanie OSE będzie finansowane z budżetu państwa, który wyda na ten cel ponad 1,3 mld zł w perspektywie 10 lat.