– Polska wieś w czasach II wojny światowej jednoznacznie opowiedziała się za ideą niepodległościową – powiedziała na naszej antenie Dorota Koczwańska-Kalita, naczelnik kieleckiej delegatury IPN.
– To jest piękna karta tej społeczności i wielkiego heroizmu, bo gdyby nie zaplecze wsi, to prawdopodobnie partyzantka nie mogłaby się tak rozwijać – powiedziała Dorota Koczwańska-Kalita.
Jak podkreśliła, trzeba zdawać sobie sprawę również z tego, że wieś była dla oddziałów partyzanckich zapleczem żywnościowym, czy w pewnym sensie informacyjnym.
– Te oddziały starały się też chronić wieś przed szerzącym się bandytyzmem i rabunkiem ze strony Niemców. Z tego też powodu, wiele akcji pacyfikacyjnych, morderstw autorstwa żandarmerii niemieckiej było wynikiem tego, że opiekę nad daną społecznością sprawowali partyzanci – zaznaczyła naczelnik kieleckiej delegatury IPN.
Jak dodała, w Polsce i na świecie w przestrzeni publicznej toczy się w tej chwili spór o pamięć, a w tym sporze bohaterstwo, a także ofiarność narodu polskiego jest marginalizowana.
– Myślę, że ustanowienie Dnia Walki i Męczeństwa Wsi Polskiej, to jest zwrot w tej ogólnej narracji, który ma pokazać to, jak w Polsce wyglądała okupacja i jak różne środowiska, także właśnie wieś była doświadczona przez Niemców, ale również Sowietów, którzy również wkroczyli na te tereny – powiedziała Dorota Koczwańska-Kalita, naczelnik kieleckiej delegatury IPN.
Według niej, wiedza dotycząca heroiczności i wyniszczania ludności wiejskiej w czasie II wojny jest niewielka.
– Dlatego ze strony IPN istnieje potrzeba przypominania o tamtych wydarzeniach – mówi gość Radia Kielce.
Jednym z elementów docierania do faktów jest organizowana dziś wspólnie przez kielecki IPN i Mauzoleum Martyrologii Wsi Polskich w Michniowie konferencji „Wieś polska podczas okupacji niemieckiej”.
Posłuchaj Rozmowy Dnia:
Spotkanie odbędzie się 12 czerwca 2018 o godz. 12.00
w Centrum Edukacyjnym Instytutu Pamięci Narodowej „Przystanek Historia”
przy ul. Warszawskiej 5 w Kielcach.
Problematyka udziału mieszkańców wsi polskiej w zmaganiach o odzyskanie niepodległości oraz dyskusja na temat strat poniesionych przez prowincję podczas II wojny światowej są nieobecne w dyskursie publicznym. W związku z powyższym organizatorzy zdecydowali się zwrócić uwagę na aktywność obszarów wiejskich i skalę represji niemieckich poniesionych przez polską wieś. Do debaty zostali zaproszeni zajmujący się dziejami II wojny światowej historycy z Instytutu Pamięci Narodowej, Muzeum Wsi Kieleckiej i Uniwersytetu Jana Kochanowskiego. Udział w konferencji jest bezpłatny.
Program konferencji:
Chłopi a tradycja narodowa w XIX i XX w. / dr hab. prof. UJK Jerzy Gapys (Instytut Historii)
Wieś jako zaplecze oporu wobec Niemców / dr Marek Jedynak (Delegatura IPN w Kielcach)
Konsekwencje okupacji niemieckiej na wsi polskiej / Ewa Kołomańska (Muzeum Wsi Kieleckiej)
Próba osądzenia sprawców na wsi polskiej po II wojnie światowej / dr Tomasz Domański (Delegatura IPN w Kielcach)
Konferencji towarzyszyć będzie otwarcie wystawy dr Katarzyny Jedynak (Muzeum Wsi Kieleckiej) „817. Poznaj tę historię”