W wyjątkowym roku 100-lecia niepodległości Polski odbyła się IV edycja ogólnopolskiej akcji Noc Bibliotek pod hasłem „RzeczpospoCzyta”, w której udział wzięła Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Kielcach.
Do godz. 20.00 trwało wypożyczanie ze zbiorów bibliotecznych pod hasłem „Przyjdź – Zapisz się – Wypożyczaj!”, a dla tych, którzy zapisali się do Biblioteki w Noc Bibliotek czekały drobne podarunki. Przybyli zwiedzali siedzibę instytucji m. in. miejsca, do których mają dostęp tylko pracownicy oraz poznawali działalność WBP.
Gościom Nocy Bibliotek zaprezentowana została również wystawa pt. „Malowane świętokrzyskie”, na którą składają się prace konkursowe uczniów klas III, zorganizowana z okazji obchodów jubileuszu 20-lecia województwa świętokrzyskiegoPOpołudniu
Odbyły się również spotkania autorskie. Pierwsze spotkanie literackie, to były m. in. rozmowy klubowiczów, członków Dyskusyjnego Klubu Książki działającego przy WBP z pisarką Beatą Kępińską, autorką literatury obyczajowej, która zaprezentowała także poezję ze swoich dwóch wydanych już tomików, a także niektóre nowe wiersze, które wejdą w skład przygotowywanej na wrzesień nowej książki.
Bohaterem drugiego spotkania był Grzegorz Kozera, prozaik, poeta i dziennikarz, który mówił o swej najnowszej powieści „Noc w Berlinie” nawiązującej do wcześniejszych jego tytułów wojennych „Berlin, późne lato” i „Króliki Pana Boga”, tworzących tzw. trylogię niemiecką.. Temu spotkaniu towarzyszyła wystawa książek i fragmentów tekstów pisarza oraz kiermasz książek autora. Wiersze Grzegorza Kozery ukazały się w kilku tomikach i ogólnopolskich antologiach i są tłumaczone na języki obce.
Niewątpliwą atrakcję Nocy Bibliotek stanowiły tkaniny artystyczne przybyłej z Finlandii Aleksandry Pavoli, wykonane metodą filcu,które są częścią wystawy zatytułowanej „Do tych pól malowanych…”, która dzień wcześniej zaprezentowana została w Krakowie w ramach dorocznego cyklu imprez odbywającego się pod hasłem „Święto Ogrodów”.
W IV edycji akcji wzięły udział polskie biblioteki: publiczne, szkolne, pedagogiczne, wyższych uczelni, przedszkolne, parafialne, klasztorne, muzealne, szpitalne, więzienne, instytutów naukowych i instytucji, a także wszelkie inne miejsca, w których można skorzystać z księgozbioru i poczytać na miejscu lub pożyczyć do domu książki. Od najstarszych książnic, po szafy z książkami w remizach strażackich.