Mszą świętą w bazylice na Świętym Krzyżu rozpoczęło się świętowanie 20-lecia istnienia powiatu kieleckiego. We wspólnej modlitwie uczestniczyli samorządowcy powiatu wszystkich kadencji, a także przedstawiciele instytucji powiatowych, poczty sztandarowe służb mundurowych oraz szkół.
Święty Krzyż leży na terytorium powiatu kieleckiego. Powiat jest też związany z tym miejscem poprzez swój herb, czyli złoty podwójny krzyż, zwany karawaką, na błękitnym tle – mówi superior klasztoru oblatów na Św. Krzyżu o. Zygfryd Wiecha.
To oznacza, że ludzie, którzy tworzyli i tworzą powiat mają wrażliwość na miejsce, które określa tożsamość tej ziemi, ziemi świętokrzyskie – dodaje o. Zygfryd i przyznaje, że współpraca z powiatem zawsze układała się pomyślnie. Ludzie powiatu zawsze z wielkim zrozumieniem podchodzili do spraw Świętego Krzyża, wspomagając posługę w tym miejscu. Tej życzliwej współpracy, tak jak dziś, zawsze towarzyszyła modlitwa w bazylice na św. Krzyżu. Św. Krzyż wspiera powiat w różnych wydarzeniach duchowo i wizerunkowo – mówił o. Zygfryd Wiecha.
Powiat kielecki słynie z rolnictwa, ale i turystyki – podkreśla starosta Michał Godowski. Na jego obszarze znajdują się główne pasma Gór Świętokrzyskich. Są tu główne atrakcje regionu, takie jak Św. Krzyż, Chęciny, skansen w Tokarni, Dąb Bartek i Jaskinia Raj. To 209 tysięcy mieszkańców, największa wspólnota samorządowa województwa świętokrzyskiego – dodaje starosta.
W ramach obchodów 20-lecia powiatu kieleckiego, dziś w Szklanym Domu w Ciekotach odbędzie się jubileuszowa nadzwyczajna sesja. W czasie jej trwania ok 60 osób otrzyma podziękowania za wieloletnią pracę w instytucjach samorządu powiatowego.