Ponad 30 osób przystąpiło do programu świadomej donacji zwłok, który od stycznia 2015 roku realizuje Uniwersytet Jana Kochanowskiego w Kielcach. Ma on na celu pozyskiwanie świadomych ofiarodawców swojego ciała po śmierci do realizowanych badań naukowych oraz celów dydaktycznych.
Jak informuje profesor Stanisław Głuszek, dziekan Wydziału Lekarskiego i Nauk o Zdrowiu UJK, zwłoki posłużą studentom, przyszłym lekarzom do zdobywania wiedzy z zakresu anatomii człowieka.
– Zwłoki służą studentom do badań anatomicznych, morfologicznych, czy nawet mikroskopowych. Tylko dzięki nauce na organizmie ludzkim, student medycyny swojego przyszłego zawodu może nauczyć się precyzyjnie – mówi profesor Stanisław Głuszek.
Jak dodaje, dzięki programowi sztukę swojego zawodu będą mogli poznać m.in. przyszli lekarze zabiegowi, okuliści, kardiolodzy, laryngolodzy, czy gastrolodzy.
Natomiast zwłoki pozostają do dyspozycji uczelni maksymalnie przez pięć lat. W tym czasie przechowywane są w zakładzie anatomii Uniwersytetu Jana Kochanowskiego.
– Ktoś, kto deklaruje przekazanie swojego ciała po śmierci na cele edukacyjne, deklaruje także w jakim obrządku ma zostać pochowany. Uczelnia zobowiązana jest do pochowania zwłok na swój koszt i w obrządku, w jakim życzył sobie ofiarodawca – wyjaśnia profesor Głuszek.
Osoba, która chce przekazać po śmierci swoje ciało uczelni musi o tej decyzji powiadomić rodzinę, a swoją wolę musi potwierdzić aktem notarialnym.
Podobne programy realizują m.in. Śląski Uniwersytet Medyczny, Uniwersytet Jagielloński, Uniwersytet Medyczny w Lublinie oraz Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie.