Zakończyły się prace archeologiczne związane z poszukiwaniem ofiar komunistycznego terroru na cmentarzu Piaski w Kielcach. Zespół badaczy, pod kierunkiem wiceprezesa IPN – profesora Krzysztofa Szwagrzyka, odszukał na tzw. Łączce oraz w innym miejscu nekropolii trzy trumny ze szczątkami ofiar komunistycznych represji.
Z nieoficjalnych informacji Radia Kielce wynika, że ekipa IPN poszukiwała działaczy Młodzieżowej Organizacji Błyskawica, działającej w Ostrowcu Świętokrzyskim. Badacze nie chcą na razie zdradzać tożsamości tych osób. Profesor Krzysztof Szwagrzyk informuje, że szczątki noszą ślady egzekucji.
Badania identyfikacyjne zostaną przeprowadzone w Instytucie Medycyny Sądowej w Krakowie. Na razie nie wiadomo, kiedy prace archeologiczne w Kielcach zostaną wznowione. Nie wykluczone, że badania będą prowadzone w innych częściach naszego województwa. Zespół profesora pojechał dziś do Sandomierza. O tym, że również w tamtej części województwa dochodziło do potajemnych pochówków działaczy podziemia, świadczą przekazy ustne tamtejszej społeczności. Zdaniem profesora są one bardzo wartościowe. Stanowią poszlaki do dalszych poszukiwań prawdy o historii.
Dorota Koczwańska-Kalita, naczelnik kieleckiej delegatury IPN przekonuje, że badania mają podwójne znaczenie. Z jednej strony jest to zadośćuczynienie rodzinom ofiar komunistów. Z drugiej są dowodem na to, jak działały komunistyczne władze. – Po tylu latach niepamięci możemy oddać hołd ofiarom i ich rodzinom. Pokazujemy także skale represji, która na tych terenach miała miejsce – powiedziała.
W latach 1946-1954, Wojskowy Sąd Rejonowy w Kielcach wydał 164 wyroki śmierci, w większości na żołnierzy Polskiego Państwa Podziemnego, którzy kontynuowali walkę w szeregach podziemia antykomunistycznego. Według wstępnych ustaleń, na kieleckiej „Łączce” może spoczywać około 70 osób. Jednak ciała tylko kilku z nich mogą należeć do żołnierzy podziemia niepodległościowego. Dotychczas udało się tam odnaleźć ciała dwóch żołnierzy podziemia antykomunistycznego. Identyfikacja genetyczna pozwoliła ustalić, że byli to Ludwik Machalski „Mnich” i Bronisław Klimczak „Sokół”, którzy po wojnie zostali zamordowani w więzieniu kieleckim.