Lekarze z Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego ponownie apelują do plantatorów truskawek, by ci dbali o zdrowie swoich pracowników. Chodzi przede wszystkim o regularną zmianę pozycji ciała w trakcie zbioru owoców. Niewłaściwa postawa może doprowadzić do ucisku pnia mózgu, a w konsekwencji pełnego porażenia nerwu strzałkowego, co powoduje poważne problemy z chodzeniem – przestrzega dr Wojciech Kiebzak, kierownik Działu Fizjoterapii w Świętokrzyskim Centrum Pediatrii.
– Osoby, które zbierają owoce, najczęściej siadają na piętach ze skrzyżowanymi stopami. To powoduje ucisk nerwu przedniej części podudzia i stopy. Pojawiają się wówczas zaburzenia ukrwienia. Pierwszymi objawami jest drętwienie i ból, a często w konsekwencji przy dłuższym okresie czasu pojawia się tzw. opadanie stopy. Taka postawa ciała podczas zbierania truskawek prowadzi także do bólu kręgosłupa – wyjaśnia dr Wojciech Kiebzak.
Jak dodaje, największym zagrożeniem u osób zbierających truskawki może być dłuższy ucisk nerwu, co w skrajnych przypadkach skrajnych przypadkach może doprowadzić do pełnego porażenia nerwu strzałkowego i bezwładu nogi. – Wówczas dochodzi do tzw. opadającej stopy. Może ona ulegać podwichnięciu, nie być stabilna i zaburzać wzorzec funkcjonowania człowieka. Osoby cierpiące na tę dolegliwość przy chodzeniu muszą wysoko podnosić nogę, by przenieść opadającą stopę do przodu – wyjaśnia dr Wojciech Kiebzak. Leczenie tych dolegliwości może wiązać się z długim pobytem w szpitalu.
Specjaliści apelują także do rodziców, by edukowali oni swoje dzieci, a w przypadku wystąpienia takich zaburzeń jak drętwienie i ból stopy, nakazały dzieciom niezwłocznie przerwanie zbierania truskawek. Natomiast jeżeli dolegliwości nie będą ustępowały należy z dzieckiem zwrócić się o pomoc do lekarza.