Uczniowie „Śniadka” czytali mieszkańcom Kielc „Przedwiośnie” Stefana Żeromskiego. Pomysłodawcami tej niecodziennej akcji promującej czytelnictwo nie tylko wśród ludzi młodych byli pracownicy biblioteki szkolnej, III Liceum Ogólnokształcącego im. Jana Śniadeckiego w Kielcach. Z okazji stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości uczniowie czytali lekturę przy pomniku Józefa Piłsudskiego na kieleckim placu Wolności. W akcję z chęcią zaangażowali się także uczniowie szkoły.
Zdaniem Agnieszki Felis i Aleksandry Kasperek uczennic klasy 1C, które wzięły udział w akcji, wychodzenie na ulice i czytanie lektury „Przedwiośnia” Stefana Żeromskiego, to bardzo ciekawe doświadczenie.
– Przybliżenie losów bohaterów powieści Stefana Żeromskiego jest wartościowym doświadczeniem, które kształtuje naszą świadomość, zwłaszcza w roku stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości. Naszym zdaniem, w lekturze „Przedwiośnia” każdy może znaleźć coś dla siebie. Ponadto czytanie to świetna forma spędzania wolnego czasu, dlatego do akcji zgłosiłyśmy się same – dodają.
Jak podkreśla Krzysztof Stanisławski, nauczyciel historii i wiedzy o społeczeństwie, wicedyrektor II Liceum Ogólnokształcącym im. Jana Śniadeckiego w Kielcach, wybór akurat tej lektury nawiązuje także do roku stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości.
– Uczniów nie trzeba było specjalnie zachęcać do tego przedsięwzięcia. Nasza obecność również w tym miejscu w związku z obchodzoną w tym roku rocznicą także nie jest przypadkowa – dodaje.
Pomysł uczniów spodobał się także mieszkańcom Kielc. Jak podkreśla pani Barbara, która przysłuchiwała się licealistom, takich akcji powinno być organizowanych zdecydowanie więcej.
– To super pomysł, czytanie niesamowicie rozwija naszą wyobraźnię, sama również uwielbiam czytać, dlatego pomysł przedstawicieli III LO w Kielcach należy wspierać – dodaje.
„Przedwiośnie” Stefana Żeromskiego jest tegoroczną lekturą Narodowego Czytania. W ramach siódmej edycji akcji pod patronatem honorowym prezydenta RP, głowa państwa zachęca Polaków także do czytania składającej się z 44 tekstów literatury polskiej składającej się na Antologię Niepodległości.