Około 170 nauczycieli z całej Polski bierze udział w międzynarodowej konferencji poświęconej nauczaniu piłki ręcznej w szkole, która rozpoczęła się dziś w Kielcach i potrwa do środy. Jak mówi Jacek Wołowiec, dyrektor Świętokrzyskiego Centrum Doskonalenia Nauczycieli, które organizuje konferencję, w tym roku przypada już jej jubileuszowa, piąta edycja.
– W ogromnej części proponujemy zajęcia praktyczne, ale jest też teoria. Tak się składa, że w tym roku obchodzimy setną rocznicę odzyskania niepodległości, ale również setną rocznicę powstania piłki ręcznej w Polsce. O tym też będziemy mówić – zapowiada Jacek Wołowiec.
Tomasz Kościak, nauczyciel wychowania fizycznego oraz konsultant Świętokrzyskiego Centrum Doskonalenia Nauczycieli, informuje, że warsztaty poświęcone będą przede wszystkim tak zwanym małym grom, które służą do doskonalenia umiejętności piłkarskich.
Właśnie możliwość zdobycia wiedzy praktycznej zachęciła Gabrielę Jednorał, nauczycielkę wychowania fizycznego ze Szkoły Podstawowej nr 9 w Legnicy do przyjazdu do Kielc.
– Teorię mogę poznać sama, w Kielcach chcę zobaczyć praktyczne metody nauczania. Sama mam 16 dziewczyn w klasie sportowej, które są bardzo chętne do poznawania tajników piłki ręcznej, kwestia by pokazać im ciekawe zajęcia – mówi Gabriela Jednorał.
Warsztaty praktyczne dla nauczycieli będą prowadzili między innymi profesjonalni piłkarze ręczni. Sławomir Szmal pokaże jak jednocześnie bawić i uczyć bramkarzy. Zajęcia poprowadzi również Carlos Prieto Martos, brązowy medalista olimpijski. Hiszpan przygotował również wykład dla nauczycieli.
Tematem jego wystąpienia są społeczne aspekty piłki ręcznej. Opowie jak zachęcać rodziców oraz znajomych dzieci do wspólnego uczestnictwa w zajęciach. Jak mówi nie chodzi tylko o poprawę umiejętności sportowych, ale również o doskonalenie umiejętności społecznych.
Podczas konferencji Świętokrzyskie Centrum Doskonalenia Nauczycieli chce podzielić się swoimi doświadczeniami w nauczaniu piłki ręcznej w najmłodszych klasach szkół podstawowych. Świętokrzyskie jest jedynym województwem w Polsce, gdzie taki program jest prowadzony.