Grupa archeologów pod przewodnictwem profesora Krzysztofa Szwagrzyka w poniedziałek będzie kontynuować poszukiwania ofiar komunizmu pochowanych na „Łączce” na kieleckich Piaskach. Badania trwają tam już od kilku lat. Dotychczas udało się zidentyfikować szczątki dwóch żołnierzy podziemia antykomunistycznego, zamordowanych w więzieniu kieleckim. Są to: Ludwik Machalski „Mnich” i Bronisław Klimczak „Sokół”.
Leszek Bukowski z kieleckiej delegatury Instytutu Pamięci Narodowej poinformował, że historycy mają dość mocne przypuszczenia, co do dwóch miejsc, gdzie mogą spoczywać kolejne ofiary zbrodni komunistycznej.
W jednym z nich mogą spoczywać przedstawiciele młodzieżowych organizacji antykomunistycznych. Natomiast w drugim – jest bardzo prawdopodobne – że został pochowany major Wojska Polskiego, uczestnik kampanii wrześniowej, później żołnierz AK, a po zakończeniu wojny działacz organizacji niepodległościowej NIE. Został aresztowany na początku sierpnia 1945 roku i zamordowany prawdopodobnie w geście zemsty po rozbiciu więzienia kieleckiego przez oddział pod dowództwem Antoniego Hedy „Szarego”.
W latach 1946 – 1954 Wojskowy Sąd Rejonowy w Kielcach wydał 164 wyroki śmierci, w większości na żołnierzy Polskiego Państwa Podziemnego, którzy kontynuowali walkę w szeregach podziemia antykomunistycznego. Większość została wykonana.