Nerwowa atmosfera panowała podczas nadzwyczajnej sesji rady gminy Łączna, podczas której radni głosowali nad uchwała dotyczącą obniżenia wynagrodzenia wójta gminy Romualda Kowalińskiego. Uchwała nie uzyskała jednak większości głosów, 4 radnych opowiedziało się za natomiast 10 było przeciwnych.
Powodem zwołania nadzwyczajnej sesji było niekorzystne dla gminy orzeczenie Sądu Apelacyjnego w Krakowie, w wyniku którego gmina Łączna zobowiązana została do zapłaty kwoty ponad pół miliona złotych na rzecz firmy Sanitex, wykonawcy budowy sieci kanalizacyjnej w miejscowościach Łączna – Gózd.
Zdaniem części radnych wójt Romuald Kowaliński nie dopełnił obowiązków służbowych i przekroczył swoje uprawnienia w sprawie przetargu i budowy kanalizacji sanitarnej na terenie gminy w 2014 roku. Chodzi o inwestycje w miejscowościach Gózd i Łączna, gdzie prace przy budowie kanalizacji wykonywała firma Sanitex. Wójt nie zapłacił za jej realizację należnej kwoty ponad 300 tys. złotych twierdząc, że firma dokonała zmian w technologii wykonania sieci kanalizacyjnej. Ostatecznie firma zgłosiła sprawę do sądu.
W pierwszej instancji sąd przyznał rację gminie, z kolei Sąd Apelacyjny w Krakowie opowiedział się po stronie wykonawcy, firmy Sanitex, zobowiązując gminę do zapłaty należności wraz z odsetkami.
Obecny podczas sesji wójt Romuald Kowaliński podkreślał, że w swojej działalności nie ma sobie nic do zarzucenia, a firma która zgłosiła sprawę do sądu bezprawnie żądała zapłaty za realizację inwestycji. – Nie chciałem się znaleźć w sytuacji, w której zapłaciłbym firmie nienależne jej pieniądze Kwota pół miliona złotych to poważne pieniądze dla gminy. Nie należy jednak zapominać, o innych inwestycjach, które udało się zrealizować skutecznie.
Wójt Romuald Kowaliński dodaje, że będzie konsultował z Radą Gminy decyzję w sprawie złożenia kasacji od wyroku sądu drugiej instancji.
Zdaniem radnego Artura Osmana, to bardzo przykra sprawa, o której nie wszyscy mieszkańcy do tej pory wiedzieli, a która nie wpływa korzystnie na rozwój gminy i wizerunek wójta. – Bulwersująca sprawa kanalizacji na trenie gminy, to nie jedyna inwestycja, która zrodziła wiele pytań. Wcześniej mieliśmy podobne problemy, chociażby przy budowie małego boiska sportowego, które kosztowało ponad 800 tysięcy złotych – powiedział radny.
Obecna podczas sesji poseł Anna Krupka podkreśliła, że zgodnie z wyrokiem sądu drugiej instancji, budowa kanalizacji kosztowała gminę Łączna dziesięciokrotnie więcej niż pierwotnie zakładała umowa. Jak podkreśla parlamentarzystka Prawa i Sprawiedliwości nieracjonalne postępowaniem wójta zostanie zbadane przez prokuraturę, pod kątem niedopełnienia obowiązków służbowych i działania na szkodę zarządzanej gminy.
– Wynik działania wójta, doprowadziły do tego, że gmina, straciła dofinansowanie unijne na realizację budowy kanalizacji czyli ponad 300 tysięcy złotych, i zamiast zapłacić firmie Sanitex, swoją część wkładu w inwestycję wynoszącą 55 tysięcy złotych, zapłaciła dziesięciokrotnie więcej z kieszeni podatników – dodała.
Anna Krupka, zapowiedziała również, że skieruje osobne zapytanie do wójta, z jakich działów budżetu gminy zostały pobrane pieniądze na opłacenie wyroku sądu apelacyjnego.