„Rozmowy na stulecie” – pod takim hasłem pracownicy Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury w Skalbmierzu przy współpracy młodzieży przeprowadzili cykl wywiadów z pięcioma stuletnimi mieszkankami powiatu kazimierskiego. Akcja wpisuje się w obchody stulecia odzyskania niepodległości. Rozmowy z paniami zostały uwiecznione w filmie, który został wyświetlony członkom ich rodzin w skalbmierskim kinie.
O swoim stuletnim życiu opowiedziała m.in. Genowefa Kurczyna z Chruszczyny Wielkiej w gminie Kazimierza Wielka, która z uwagą i dużym wzruszeniem obejrzała siebie na dużym ekranie. Jak podkreśliła, rozmowa z młodzieżą sprawiła jej wiele radości. Zaznaczyła, że dalej potrafi cieszyć się życiem, a największym wsparciem jest dla niej wiara w Boga i liczna rodzina.
Projekcji filmu dokumentalnego ze swoim udziałem nie doczekała zmarła przed miesiącem Marianna Pagieła, 100-letnia mieszkanka Bolowca w gminie Skalbmierz. Rozmowy ze swoją babcią uwiecznionej na filmie wysłuchały jej wnuczki: Małgorzata Koza i Anna Psica. Jak tłumaczą, pani Maria całe życie ciężko pracowała na roli samotnie utrzymując i wychowując trzech synów. Jej mąż zmarł tuż po wojnie. Kobieta dochowała się 17 wnuków, 20 prawnuków i jednej praprawnuczki.
- Babcia była oczkiem w głowie całej rodziny. Dziś już jej nie ma, ale dzięki kamerom i przeprowadzonej rozmowie będziemy mieli pamiątkę na lata - podkreśliła Małgorzata Koza.
W projekt zaangażowała się m.in. 14-letnia Katarzyna Krawczyk. Jak mówi, rozmowy ze stuletnimi paniami były dla niej dużym wyzwaniem i cenną lekcją.
- Od pań, z którymi rozmawiałam bił spokój i życiowa mądrość. Często, gdy rodzice coś do nas mówią, patrzymy na to przez palce. Co innego, gdy mówi nam o życiu i najważniejszych wartościach starsza kobieta, która przeżyła sto lat. Wtedy musi to do nas trafić i zostawić jakiś ślad. Tak było w moim przypadku – zaznacza Katarzyna Krawczyk.
Antoni Kocela, prezes skalbmierskiego Towarzystwa Kultur Wszelakich, twórca i jeden z inicjatorów filmu z udziałem 100-letnich mieszkanek powiatu kazimierskiego podkreśla, że praca nad całym cyklem nie należała do łatwych, ale ostateczny efekt i wdzięczność ze strony bohaterek nagrań i ich rodzin wynagrodziła trud związany z jego powstaniem.
– Filmy są wzruszające. Dokumentują przebieg naszej historii, a ich ogromną zaletą jest to, że każda z tych pań ma teraz dzięki nim swoje pięć minut. Ironią jest tylko to, że musiały na to czekać sto lat - zauważył Antoni Kocela.
Agata Jackiewicz, dyrektor skalbmierskiego Ośrodka Kultury tłumaczy, że celem akcji było przede wszystkim ukazanie historii zwykłych mieszkańców, którzy w niepodległej Polsce przeżyli 100 i więcej lat swojego życia. Jej zdaniem, świętowanie jubileuszu niepodległości powinno być także okazją do mówienia o pojedynczych historiach zwykłych mieszkańców.
- Każdy z nich zrobił coś dla naszej niepodległości. Czasem były to rzeczy wielkie, czasem małe. Wszystkie zasługują na naszą uwagę – uważa Agata Jackiewicz.
5 odcinków z cyklu „Rozmowy na stulecie” można obejrzeć w Internecie: