Cztery ołtarze i uroczysta procesja z zabytkową monstrancją – tak mieszkańcy Ostrowca świętowali Boże Ciało. Główna procesja wyruszyła po mszy o 10.30 z kościoła pod wezwaniem Świętego Michała w Rynku. Wierni przeszli ulicami Starokunowską, Sienkiewicza, Szeroką i Siennieńską.
Wikariusz z kolegiaty ksiądz Łukasz Kruk zaznacza, że procesja Bożego Ciała to publiczne wyznanie wiary, w jej przygotowanie włączają się członkowie grup parafialnych. Kolejne ołtarze przygotował m.in. Domowy Kościół, Koła Żywego Różańca czy siostry zakonne pracujące przy parafii. Na tę najważniejszą w roku procesję przygotowywane są zabytkowe naczynia liturgiczne, szczególne wrażenie robiła monstrancja, która jest używana przy największych świętach kościelnych.
Jak podkreśla kapłan, ważną rolą w religijnym wychowaniu jest obecność rodziców, którzy przyprowadzają na procesję swoje dzieci. W ten sposób uczą je wiary i pobożności.
Jednym z najbardziej widowiskowych momentów podczas procesji był orszak dziewczynek w białych sukienkach, które sypią kwiatki przed Najświętszym Sakramentem. Dla dzieci to duże przeżycie, szczególnie się też do niego przygotowują. Większość z nich w tym lub ubiegłym roku przystąpiła do pierwszej komunii świętej, ale z koszyczkami pełnymi kwiatów szły także przedszkolaki.
Po zakończeniu procesji w kościele został odśpiewany hymn Te Deum, który jest wykonywany w szczególnie ważnych momentach liturgii. Mieszkańcy miasta, zgodnie z tradycją, odłamywali gałązki brzozy, którymi otoczone były ołtarze. Mają one chronić dom przed burzą i zapewnić urodzaj.