Jak w ciągu minionych stuleci wyglądało leczenie chorych? – tego można było się dowiedzieć podczas konferencji naukowej zorganizowanej przez Instytut Historii Uniwersytetu Jana Kochanowskiego.
Jak mówi kierująca Instytutem profesor Beata Wojciechowska, historia medycyny obfituje w przykłady bardzo drastycznych eksperymentów, ale wiele z receptur dawnych medyków było zadziwiająco skutecznych w zwalczaniu chorób.
– Niedawno brytyjscy i amerykańscy uczeni przetłumaczyli recepturę z przełomu X i XI wieku i na jej podstawie wyprodukowali maść. Okazała się bardzo silnym antybiotykiem, który zwalczał gronkowca – mówi profesor Wojciechowska.
Tematyka wykładów była bardzo różnorodna. Można było posłuchać, jak przed wiekami leczono winem, ale również dowiedzieć się o zabiegach medycznych opisanych w Biblii.
Doktor Anna Wajda z Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie opowiada, że Pismo Święte przy okazji nauczania mówi też o zabiegach medycznych, którym poddawali się chorzy.
– Przykładowo jest opis balneoterapii, modnej obecnie metodzie leczenia kąpielami. Naaman, żeby wyleczyć trąd, siedmiokrotnie zanurza się w Jordanie. Biblia opisuje też muzykoterapię. Dawid gra na harfie królowi Saulowi, żeby go uspokoić – mówi Anna Wajda.
Profesor Beata Wojciechowska jest przekonana, że również współcześni lekarze mogą wiele się nauczyć, studiując historię medycyny.