Uniwersytet Jana Kochanowskiego znalazł się w szóstej dziesiątce uczelni akademickich w rankingu Perspektyw. Na dalszym miejscu jest Politechnika Świętokrzyska, która uplasowała się w siódmej dziesiątce polskich uczelni akademickich. W porównaniu do ubiegłego roku kieleckie uczelnie nie zmieniły swoich notowań. Na czele zestawienia od wielu lat znajdują się Uniwersytet Warszawski i Uniwersytet Jagielloński.
Profesor Wiesław Trąmpczyński nie ukrywa, że nie jest zadowolony z miejsca swojej uczelni, ale jak mówi, zahamowana została tendencja spadkowa, którą od kilku lat wykazywała politechnika.
– Oczywiście wolałbym, aby nasza pozycja była lepsza, natomiast od ubiegłego roku jej nie obniżyliśmy. Myślę, że to jest sygnał, że zaczniemy w tych rankingach się wzmacniać i trzeba zrobić wszystko, żeby było lepiej – zapowiada rektor politechniki.
Profesor Trąmpczyński dodaje, że bardzo trudno jest rywalizować z dużymi ośrodkami akademickimi. Jako przykład podaje jedno z kryteriów oceny, czyli sytuację absolwentów na rynku pracy. Mimo że ponad 90 procent absolwentów Politechniki Świętokrzyskiej od razu po studiach znajduje zatrudnienie, to ich pensja jest znacznie niższa niż ta, którą mają w Warszawie czy Krakowie absolwenci tamtejszych uczelni.
Z kolei Piotr Burda, rzecznik Uniwersytetu Jana Kochanowskiego mówi, że szkoły wyższe z dużych miast zyskują również w kryterium prestiżu, bowiem opiera się ono na ocenie uczelni przez profesorów belwederskich.
– Ośrodki z mniejszych miast jak Kielce, Rzeszów czy Opole są z góry skazane na niższe lokaty, ponieważ miejsce zależy w dużej mierze na ocenie grona akademickiego, a większość profesorów pochodzi z dużych ośrodków i trudno by głosowała na Kielce – tłumaczy rzecznik UJK.
Jak dodaje Piotr Burda, o wysokiej jakości UJK świadczy dobra pozycja w kategorii efektywności naukowej, gdzie Uniwersytet Jana Kochanowskiego zajął 41 miejsce.
Zestawienie przygotowano biorąc pod uwagę różne kryteria, takie jak: prestiż, absolwenci na rynku pracy, innowacyjność, potencjał naukowy, efektywność naukowa, warunki kształcenia czy umiędzynarodowienie uczelni.
Szczegółowe wyniki rankingu są dostępne na stronie: www.ranking.perspektywy.pl