Uroczystą mszą świętą w Bazylice Katedralnej w Kielcach rozpoczęły się centralne obchody Dnia Weterana Działań poza Granicami Kraju organizowane w tym roku w Kielcach. Liturgii przewodniczył biskup polowy Wojska Polskiego generał Józef Guzdek, homilię wygłosił natomiast ksiądz biskup Andrzej Kaleta. Do Kielc przybył minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak. W uroczystościach udział biorą wojskowi i weterani z całego kraju.
Biskup Andrzej Kaleta w homilii podkreślił, że od lat 50-tych XX wieku polscy żołnierze wyjeżdżali w rejony konfliktów zbrojnych.
– Dzisiaj gromadzimy się w katedrze, by modlić się w intencji weteranów i ich rodzin. Błogosławieni, którzy wprowadzają pokój, albowiem oni będą nazwani Synami Bożymi – przywołał fragment dzisiejszej ewangelii ksiądz biskup Andrzej Kaleta.
– Pokój w biblii nie oznacza jedynie braku wojny, ale oznacza harmonię w relacji do Boga, otaczającego go świata, a także siebie samego. Pokój to suma dóbr towarzyszących sprawiedliwości. Pokój jest darem bożym. Człowiek nie może go osiągnąć sam z siebie, jedynie przez modlitwę i pełnienie służby sprawiedliwości – podkreślił ks. biskup Andrzej Kaleta.
W uroczystości wzięli udział samorządowcy, parlamentarzyści i weterani, którzy brali udział w misjach pokojowych między innymi w Afganistanie i na kontynencie afrykańskim. Wśród nich był chorąży Zbigniew Broś ze Stowarzyszenia Kombatantów Misji Pokojowych w Jarosławiu.
– Jest to bardzo ważne święto. Zdarza się, że ludność cywilna nie wie, kim są weterani i że obchodzony jest taki dzień. Naszym obowiązkiem jest przekazanie tej wiedzy – mówi Zbigniew Broś.
Chorąży Zdzisław Kilon, służył między innymi w pierwszej misji stabilizacyjnej w Bośni i Hercegowinie w latach 1996-1997.
– Najpiękniejsze było spotkanie z miejscową ludnością, która pod koniec naszej misji przekonała się, jak ważny jest pokój. Są to miłe wspomnienia. Powinno się kontynuować misje, ponieważ jest to scalanie społeczeństw zwaśnionych – powiedział Zdzisław Kilon.
Wojewoda świętokrzyski Agata Wojtyszek powiedziała, że cieszy się z faktu, że dzisiaj Kielce stały się stolicą polskich weteranów.
– W ten sposób możemy podziękować im za to, że żyjąc w Polsce możemy czuć się bezpiecznie. Oni narażając swoje życie i zdrowie reprezentują nasz kraj w walce o stabilizacje i wolność w miejscach, gdzie tego nie ma – dodała wojewoda Agata Wojtyszek.
Po liturgii zostały złożone kwiaty przed pomnikiem Armii Krajowej.
Zaproszeni goście następnie przenieśli się na plac Wolności, gdzie minister Mariusz Błaszczak uhonorował wyróżnionych weteranów. Wyróżnienia dostali także uczestnicy rajdów pamięci. Szerokiej publiczności zostali także zaprezentowani żołnierze, którzy wezmą udział w zawodach Invictus Games w Sydney. Zawody Invictus Games zostały zainicjowane przez księcia Harry’ego. To „olimpiada” dla poszkodowanych weteranów. Tegoroczna rywalizacja odbędzie się jesienią w Australii.
Następie na placu Wolności żołnierze oraz zawodnicy MMA zaprezentowali szkolenie w ramach pilotażowego programu „Wojownik” skierowanego do uczestników misji zagranicznych. Wieczorem na rynku w Kielcach odbył się specjalny koncert w wykonaniu Reprezentacyjnego Zespołu Artystycznego Wojska Polskiego z udziałem Kamila Bednarka i Anny Karwan
Przez cały dzień na placu Wolności prezentowany był sprzęt wojskowy, wyposażenie żołnierzy oraz pojazdy.
W 2011 roku sejm ustanowił 29 maja Dniem Weterana Działań Poza Granicami Państwa. W tym samym dniu obchodzimy Międzynarodowy Dzień Uczestników Misji Pokojowych Organizacji Narodów Zjednoczonych. Dzień Weterana, w Polsce po raz pierwszy oficjalnie obchodziliśmy 29 maja 2012 roku.