Centrum Przygotowań do Misji Zagranicznych w Kielcach odgrywa kluczową rolę w procesie stabilizacji i odbudowy terenów, na których toczą się konflikty wojskowe – uważa generał broni Sławomir Wojciechowski, Dowódca Operacyjny Rodzajów Sił Zbrojnych. Wojskowy był gościem konferencji naukowej „65 lat udziału Wojska Polskiego w Misjach i Operacjach Pokojowych ONZ”. To kolejny element Centralnych Obchodów Dnia Weterana, organizowanych w tym roku w Kielcach.
Generał broni Sławomir Wojciechowski uważa, że odbudowa takiego środowiska przejawia się w kilku istotnych czynnikach. – Przede wszystkim w nauce języka, obyczajów i struktur społecznych w danym regionie konfliktów zbrojnych. To wiedza, która jest specyficzna dla tego ośrodka, gromadzona przez wiele lat – podkreśla gen. br. Sławomir Wojciechowski.
Wojskowy odbywał kiedyś szkolenie w jednostce na Bukówce. Jak wspomina, czas spędzony w tym miejscu był niezbędny przed wyjazdem na misję. Generał broni Sławomir Wojciechowski mówi, że przez wiele lat udziału polskiej armii w misjach zagranicznych wojsko bardzo się zmieniło. – Misje wymusiły nieszablonowość szkolenia. Warto zwrócić uwagę, że podnieśliśmy wymagania dotyczące stanu zdrowia żołnierzy. Na misje wyjeżdżają tylko najzdrowsi, najsilniejsi i najbardziej odporni żołnierze – dodaje Sławomir Wojciechowski.
Przez prawie 65 lat ponad 115 tys. polskich żołnierzy i pracowników wojska wzięło udział w ponad 90 misjach i operacjach poza granicami państwa. Podczas tych działań poległo 120 polskich żołnierzy i pracowników wojska, a ponad 800 zostało rannych. Szczególnie liczne straty wojsko poniosło podczas misji w Afganistanie, gdzie zginęło 44 Polaków, i w Iraku, z którego nie wróciło 22 polskich żołnierzy.
Aktualnie żołnierze Wojska Polskiego służą w Afganistanie, Kosowie, Bośni i Hercegowinie, na Łotwie, w Rumunii, Republice Środkowej Afryki, Państwie Kuwejt, Republice Iraku oraz w basenie Morza Śródziemnego.