„Czym jest dla mnie patriotyzm” – pod takim hasłem w Ośrodku Myśli Patriotycznej i Obywatelskiej w Kielcach zorganizowano debatę, której uczestniczyła młodzież z kieleckich liceów. Organizatorzy spotkania wspólnie z jego uczestnikami zastanawiali się jak współcześnie, jest postrzegany patriotyzm.
Czy młodzież w dobie globalizacji i powszechnego konsumpcjonizmu uważa, że jest on ważny, czy to już przeżytek. Oprócz licealistów w dyskusji wzięli udział profesor Adam Massalski, senator PiS Krzysztof Słoń i nauczyciel z VI LO im. Juliusza Słowackiego Magdalena Fogiel-Litwinek.
Senator Krzysztof Słoń powiedział po spotkaniu, że im więcej słucha młodych ludzi, tym bardziej przekonuje się, jak wielką rolę odgrywa patriotyzm w życiu współczesnego Polaka. Z pewnością wymaga on redefiniowania, bo patriotyzm XXI wieku i ten sprzed stu lat, to nie to samo. Ważne i budujące jest, że młodzi ludzie szukają dziś swojego wymiaru patriotyzmu.
Także zdaniem Magdaleny Fogiel-Litwinek patriotyzm musi być redefiniowany, ponieważ wcześniej kojarzył nam się z daniną krwi przelaną za Ojczyznę. Teraz kojarzy nam się z czym innym, np. z wolontariatem, gdyż pomoc dla drugiego człowieka jest nieoceniona. Patriotyzmem jest także dbanie o środowisko naturalne, bo nie żyjemy tylko tu i teraz, ale po nas przyjdą następne pokolenia.
Adrianna Żak i Katarzyna Wróbel z II LO im. Jana Śniadeckiego zaznaczyły, że zatrzymaliśmy się na romantycznej wersji patriotyzmu, która kojarzy nam się z zapłaceniem najwyższej ceny w walce za kraj. Tymczasem patriota to osoba wrażliwa na wszystko, co się dzieje dookoła, dba o ludzi, chodzi na wybory. Najważniejszym zadaniem starszego pokolenia jest uświadomienie młodym, że patriotyzm, to nie jest walka na koniku z szabelką, jak to było przed laty. Teraz najważniejsze są np. uczciwa praca, pomoc drugiemu człowiekowi, otwarcie się na niego czy wolontariat.
Rafał Nowak dyrektor Wzgórza Zamkowego podkreślił, że wśród młodych ludzi pojawiają się nie tylko postawy roszczeniowe, ale wręcz przeciwnie postaw odpowiedzialności. Młodzi ludzi mówili, że to na nich spoczywa odpowiedzialność za kraj. Młodzież jest świadoma, że Ojczyzna musi kosztować, co jest bardzo budujące.
Debata była jednym z elementów VIII Przeglądu Filmów organizowanego przez Dom Kultury „Ziemowit”.