Szef Gabinetu Prezydenta RP minister Krzysztof Szczerski oraz dyrektor Przedstawicielstwa Komisji Europejskiej Marek Prawda dyskutują dziś w Kielcach o obecności Polski w Unii Europejskiej. Na Uniwersytecie Jana Kochanowskiego rozpoczęła się dwudniowa konferencja pod hasłem „Racja stanu Polski w Europie”. Biorą w niej udział przedstawiciele najważniejszych ośrodków akademickich w kraju.
Jednym z tematów rozmowy są rozpoczęte negocjacje dotyczące wieloletniego budżetu UE na lata 2021-2027. Propozycja Komisji Europejskiej zakłada obcięcie wydatków na fundusze strukturalne i Wspólną Politykę Rolną, czyli te dziedziny, z których najmocniej korzystają takie regiony jak Świętokrzyskie.
W ocenie ambasadora Marka Prawdy, dyrektora Przedstawicielstwa Komisji Europejskiej w Polsce, wyzwaniem negocjatorów będzie pozostawienie w jak największym wymiarze pieniędzy na politykę spójności.
– Ta polityka stanowi esencję integracji europejskiej, zasypywanie rowów między bogatymi a biednymi. Wciąż możliwe jest doprowadzenie do sytuacji, w której biedniejsze regiony mimo cięć będą w stanie otrzymywać podobne jak obecnie środki – stwierdził.
Ambasador Marek Prawda podkreślił znaczenie dyskusji, którą zorganizowano w Kielcach.
– To, że w takim gronie odbywa się ona na Uniwersytecie Jana Kochanowskiego, świadczy o renomie miasta i jego ośrodka akademickiego. Dobrze, że to budowanie reputacji Uniwersytetu odbywa się poprzez kompetencje europejskie – powiedział w rozmowie z Radiem Kielce.
Gościem konferencji na UJK będzie po południu także Szef Gabinetu Prezydenta RP minister Krzysztof Szczerski. O 17.30 w Centrum Biznesu i Przedsiębiorczości przy ulicy Świętokrzyskiej mówić będzie o priorytetach Polski w Unii Europejskiej.
Dzisiejsze spotkanie zakończy okrągły stół z przedstawicielami zasiadających w Sejmie ugrupowań politycznych. Wezmą w nim udział posłowie: Dominik Tarczyński z PiS, Artur Gierada z PO, Piotr Apel z Kukiz’15 i Michał Cieślak z Porozumienia, marszałek województwa świętokrzyskiego Adam Jarubas z PSL oraz Mateusz Sabat z Nowoczesnej.