Do Kielc przyjechali wojskowi z całej Polski. W stolicy regionu świętokrzyskiego odbywa się pierwsza krajowa konferencja naukowa dotycząca udziału Wojska Polskiego w misjach i operacjach pokojowych poza granicami kraju. Wydarzenie jest związane z Centralnymi Obchodami Dnia Weterana zorganizowanymi w tym roku w Kielcach.
Pułkownik Leszek Stępień, dyrektor Centrum Weterana Działań Poza Granicami Państwa informuje, że pierwsza zagraniczna misja z udziałem polskiego wojska odbyła się 1953 roku. Wojskowi służyli wtedy w Korei. To najdłuższa misja z udziałem polskiej armii, ponieważ nasi obserwatorzy kilka razy w roku wizytują tamte tereny.
– Polacy skończyli misje pod egidą ONZ w 2009 roku. Od tego momentu nie wysyłamy kolejnych żołnierzy na nowe misje. Jednak prezydent Andrzej Duda niedawno ogłosił, że rozważamy w najbliższej przyszłości powrót do tej idei – mówi płk Leszek Stępień.
Starszy chorąży sztabowy w stanie spoczynku Jerzy Kowalewski na pierwszą misję ONZ pojechał w 1973 roku. Służbę pełnił w Egipcie, gdzie spędził ponad pół roku. Jak mówi najtrudniejsza była dla niego rozłąka z rodziną.
– Na miejscu bardzo uciążliwym zadaniem było transportowanie sprzętu, który okrętami przypływał z Polski do Aleksandrii. Moim obowiązkiem było pilotowanie tych kolumn do odpowiedniego miejsca. Dziennie przejeżdżaliśmy nawet 750 kilometrów – mówi st. chor. sztb. Jerzy Kowalewski.
Pułkownik Paweł Chabielski, komendant Centrum Przygotowań do Misji Zagranicznych w Kielcach przypomina, że jednostka na Bukówce od 1989 roku przygotowywała żołnierzy na misje ONZ. Wojskowy uważa, że udział w nich przyniósł wiele korzyści polskiej armii.
– Każde takie doświadczenie zwiększa nasze bezpieczeństwo. Doskonalimy procedury, poprawia się także nasz sprzęt i wyposażenie – wylicza płk Paweł Chabielski.
Przez prawie 65 lat ponad 115 tys. polskich żołnierzy i pracowników wojska wzięło udział w ponad 90 misjach i operacjach poza granicami państwa. Podczas tych działań poległo 120 polskich żołnierzy i pracowników wojska, a ponad 800 zostało rannych. Szczególnie liczne straty wojsko poniosło podczas misji w Afganistanie, gdzie zginęło 44 Polaków, i Iraku, z którego nie wróciło 22 polskich żołnierzy.
Aktualnie żołnierze Wojska Polskiego służą w Afganistanie, Kosowie, Bośni i Hercegowinie, Łotwie, Rumunii, Republice Środkowej Afryki, Państwie Kuwejt, Republice Iraku oraz w basenie Morza Śródziemnego.