Zespół Piosenki Poetyckiej JAK z Przeworska laureatem nagrody Grand Prix na 11. Ogólnopolskim Festiwalu Piosenki im. Wojtka Belona w Busku-Zdroju. Jury konkursu przyznało również nagrody, za pierwsze, drugie i trzecie miejsce. Łącznie na festiwalu wystąpiło 11 zespołów z różnych stron kraju prezentujących charakterystyczne dla patrona imprezy piosenki poetyckie i turystyczne. Laureaci wystąpili przed publicznością na niedzielnym koncercie finałowym.
Gabriel Manowiec, lider czteroosobowego Zespołu Piosenki Poetyckiej JAK podkreśla, że przyznana statuetka Wiecznego Wędrowca dla najlepszego zespołu festiwalu jest dla formacji dużym wyróżnieniem i ukoronowaniem pięcioletnich starań o główną nagrodę na buskim festiwalu. Dodaje, że atmosfera panująca co roku w Busku-Zdroju jest wyjątkowa oraz zachęca do powrotów na festiwal i do udziału w jego kolejnych edycjach.
– Zawsze dostawaliśmy drugą bądź trzecią nagrodę. Brakowało nam tej cennej statuetki, zważywszy na nasz duży sentyment do twórczości Wojtka Belona. To ukoronowanie naszych wszystkich pobytów w Busku. Jesteśmy bardzo szczęśliwi, zwłaszcza ja – podkreślił z uśmiechem lider formacji muzycznej z Przeworska.
Drugie miejsce oraz nagrodę publiczności zdobył natomiast trzyosobowy zespół Bez cienia ciszy z Warki. Jak mówi jego lider, Dariusz Rączka, grupa zaprezentowała na festiwalu dwa autorskie utwory: „Nurt tej rzeki” oraz „Wiara, młodość i ten park”.
– Rzeka w pierwszym utworze jest alegorią życia, z kolei drugi utwór nawiązuje do naszych wspomnień z lat młodości, przez które wyrażamy nadzieję, że to, co już się wydarzyło, może jeszcze kiedyś się powtórzy – tłumaczy wokalista i gitarzysta grupy.
Dodaje, że największą zaletą festiwalu w Busku są przede wszystkim ludzie, którzy go tworzą.
– Wspaniała integracja, wspólne śpiewy. Stworzyliśmy prawdziwy team, przez co nie czuliśmy żadnej konkurencji. Wszyscy byliśmy bezkonkurencyjni – podsumował Dariusz Rączka.
Organizatorem konkursu było Buskie Samorządowe Centrum Kultury. Jak mówi jego dyrektor, Robert Dąbal, celem Festiwalu jest popularyzacja i promocja artystów reprezentujących szeroko rozumianą „piosenkę z klimatem”, inspirowanie młodych artystów oraz upowszechnienie piosenki autorskiej, muzyki poetyckiej, poezji śpiewanej i piosenki turystycznej wśród mieszkańców i turystów, odwiedzających Busko-Zdrój, z którym związana była osoba Wojtka Belona.
– Taki był zamysł samego twórcy, czyli Wojtka Belona, by muzyka jednoczyła i sprawiała przede wszystkim radość – zauważył dyrektor buskiego Centrum Kultury.
Wśród laureatów 11. Festiwalu piosenki im. Wojtka Belona znalazł się również solista Oskar Mir i zespół Lirepi. Gwiazdą ostatniego dnia imprezy był Maciej Miecznikowski z grupą Leszcze.