Tysiące wiernych i turystów wzięło udział w XIII jarmarku świętokrzyskim. Hasłem przewodnim tegorocznej imprezy było stulecie odzyskania przez Polskę niepodległości. Z tej okazji na scenie usytuowanej na błoniach bazyliki mniejszej, specjalne widowisko słowno-muzyczne zaprezentowali przedstawiciele zespołów ludowych z powiatu kieleckiego.
Jak podkreśla Irena Gąsior, z zespołu Chełmowianki z Rudek, w przygotowanie programu prezentującego historię Polski pod zaborami z przyjemnością zaangażowały się zarówno dzieci, jak i dorośli członkowie zespołów ludowych.
– Kultywowanie tradycji i naszej często niełatwej historii jest niezwykle ważne, szczególnie na ziemiach Świętego Krzyża gdzie mieszkamy. W swojej działalności staramy się ją prezentować na wszystkich imprezach w regionie – dodaje.
Agata Wojtyszek, wojewoda świętokrzyski podkreśla, że każda uroczystość w tak szczególnym miejscu, jak Bazylika na Św. Krzyżu ma niezwykły charakter.
– Tegoroczny jarmark jest wyjątkowy, ponieważ przypada w roku setnej rocznicy odzyskania niepodległości, przez nasz kraj. Również dzisiaj rozpoczynamy centralne obchody dnia weterana, to dla nas ważne, ponieważ są to osoby, które przygotowując się do misji, dbają o nasze bezpieczeństwo poza granicami kraju – dodaje.
W uroczystościach wziął udział również Krzysztof Lipiec, lider świętokrzyskich struktur Prawa i Sprawiedliwości, który zaznaczył, że Św. Krzyż jednoczy nie tylko mieszkańców naszego regionu, ale również wszystkich Polaków.
– Tutaj jest narodowe sanktuarium, w którym Polacy gromadzili się w trudnych momentach dziejowych. Tak jest i dzisiaj w dniu odpustu Świętej Trójcy, jak również jarmarku, który gromadzi wszystkich tych, którzy chcą się pochwalić swoją aktywnością w życiu społecznym i kulturalnym – dodaje.
Zdaniem posła Krzysztofa Lipca to XIII już jarmark świętokrzyski, szczególnie budująca impreza, zwłaszcza w roku stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości.
Andrzej Pruś, wiceprzewodniczący sejmiku województwa podkreślił, że ziemia świętokrzyska to przede wszystkim sanktuarium, z relikwiami krzyża świętego, a nie symbol czarownicy, z którą niektórzy chcieliby utożsamiać region.
Turyści, którzy odwiedzili w niedzielę klasztor na Św. Krzyżu podkreślali, że w trakcie takich wydarzeń ciekawie mogą spędzić czas zarówno dorośli, jak i dzieci.
– Najmłodszych zachęcały przede wszystkim kolorowe stragany, których było pełno. Ponadto, koła gospodyń wiejskich prezentowały to, co mają najlepsze czyli tradycyjną i lokalną kuchnię – podkreślali odwiedzający tegoroczny jarmark.
Podczas jarmarku można było również skosztować m.in. kapusty z grochem, świętokrzyskiego żurku, chleba ze smalcem i kiszonym ogórkiem, kaszanki, czy słodkich wypieków.
Wystąpili także: działający w Kielcach od 20 lat chór kameralny Fermata oraz dwie wojskowe orkiestry dęte z Ustki i Bytomia.