Kilkadziesiąt grafik Zygmunta Mruka można oglądać w ostrowieckiej Galerii Fotografii. Ich autor urodził się w okolicy Ostrowca, tu się wychował i chodził do szkoły. Życie zawodowe spędził na Dolnym Śląsku. Największym dorobkiem jego życia są setki grafik i kilkadziesiąt tomów wspomnień, stanowiących osobistą kronikę dziejów świata.
Zmarły kilka lat temu twórca cały dorobek artystyczny pozostawił swojej siostrze Irenie Ciecieląg z prośbą, by pokazać ją szerszemu odbiorcy. Teraz udało się to życzenie spełnić.
Twórczość plastyczna Zygmunt Mruka charakteryzuje się ogromną dbałością o szczegóły. Z fotograficzną precyzją przedstawiał architekturę, czy pejzaże. Najczęściej prace powstawały na kartkach formatu A4. Czarno-białe grafiki zadziwiają precyzją i lekkością. Prace przedstawione w Galerii Fotografii są kopiami, specjalnie powiększonymi do rozmiarów plenerowych. Mają być pokazane podczas Dni Ostrowca w Parku Miejskim.
Wybór prac nie był łatwy, podjął się go ostrowiecki artysta fotografik Andrzej Łada. Jak zaznacza, choć grafiki nie są pracami fotograficznymi, ich charakter wpisuje się w działalność Galerii Fotografii. Podczas wernisażu czytane były również fragmenty pamiętników Zygmunta Mruka. Przedstawiono refleksje dotyczące rodziny, sztuki czy rodzinnego miasta.
Osoby oglądające wystawę zwracały uwagę na fakt, że artysta był amatorem, nie ukończył bowiem żadnej szkoły plastycznej. Są jednak w jego życiorysie opinie uznanych profesorów malarstwa, którzy pozytywnie oceniają jego działalność. Wystawę grafik Zygmunta Mruka będzie można oglądać w Galerii Fotografii do czerwca. Potem zostanie przeniesiona do Parku Miejskiego podczas Dni Ostrowca.